View Single Post
Eski 22-12-2006, 11:50   #8
brody
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Marmara Mesajı Göster
Merhaba;
Çelik ile üretilmediğini biliyorum. Tohum ile üretmeyi yaptım ve iyi sonuç aldım.
Selamlar
Çelikle üretilmediği konusunda bi kaynak var mı merak ettim. İnternette rastladığım kaynaklarda çelikten üretilebildiği hatta çelikle üretilmesinin daha doğru olduğu, tohumdan çıkanların farklılıklar gösterebileceği yazıyor.

Alıntı:
Bahcemde iki tane paulownia agaci var. cicek actiklari zaman seyrine doyum olmuyor. Agacin uzeri ciceklerle bezeniyor. Yapraklari daha sonra cicekler dokuldugu zaman aciliyor. Diger agaclara gore hizli buyudugu dogru. Celikten cok kolay uretilebilir.
Kaynak :Paulownia (Pavlonya)

Alıntı:
Paulownia ağacının bu kadar hızlı büyümesinin bir özelliği Çin'de yüzlerce çeşidi içinden 9 adet seçilmesi ve bunların klonlanarak doku kültürü yöntemi ile en dayanıklı ve hızlı büyüyen ağaç elde edilmesidir. Dolayısı ile elinizde bulunan kaliteli bir fidanın tohumlarından aynı ağacı elde edemezsiniz. Bu çocukların babaya veya anneye benzemesi gibidir. Çoğaltmak isterseniz "Kök Sürgünü ile Çoğaltma" veya "Çelikle Çoğaltma" en kolay ve basit şekilde aynı özellikleri taşıyan fidanlar elde edebilirsiniz.
Kaynak : ziraatci.com forum

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön