View Single Post
Eski 05-04-2010, 16:28   #17
AHMET DANIŞ
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Dün Pazar günü (04-04-2010) köydeki bahçeye gitmedim ve günü dinlenerek geçirmeye karar vermiştim. Bir ara evin önündeki kiraz ağaçlarının yanına gittiğimde gözlerime inanamadım. Neredeyse ağaçta bulunan her çiçeğin üstünde y ada içinde bir böcek vardı. Daha önceki yıllarda bu haşare ya yoktu yad a bu kadar dikkatimi çekmemişti. Elimle biraz toparlamaya çalıştım. Ama ne mümkün. O kadar çok ki. Net den biraz araştırdım ve en pratik çözümün yukarıda da bahsedildiği gibi mavi leğen uygulaması olduğunu gördüm. Ben bununlada yetinmedim ve malesef arıları zarar vereceğini bile bile kimyasal ilaç atmak zorunda kaldım. İlacın etkisi kısa sürede kendisini göstermeye başladı ve yere onlarca zındık zınnı döküldü. Bu gün sabah ağaçlara bakma fırsatım olmadı. İnşallah yanlış yapmamışımdır.

Bordo bulamaç konusuna gelince
Bizim ağaçlarda bordo bulamaçlı. Yani ağaçlar mavimsi bir görünümde. Bordo bulamaç uygulamasını da yapalı henüz 20 gün oldu. Yıldızhan ın gözlemi yabana atılacak cinsten değil. Haklı olma ihtimali yüksek olmakla birlikte ben haklı olması taraftarı değilim. Çünkü bordo bulamaç ağaç için çok önemli bir etkiye sahip. Eğer suçlu bordobulamaçsa aynı etkiyi yapacak fakat mavi renk vermiyecek bir altarnatif bulmamız gerekecek. Bakır ın yerini tutan başka ne var bilmiyorum.

AHMET DANIŞ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön