View Single Post
Eski 01-04-2010, 23:09   #1560
jeomeo
Ağaç Dostu
 
jeomeo's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-07-2009
Şehir: İstanbul, Sarıyer
Mesajlar: 505
Düşüncelerinize saygı duyuyoruz lakin yanılıyorsunuz. Kendi fikirlerimizden öte size doğru ( yüzyılları aşkın süredir doğru olarak kabul edilen) olanı söylemeye çalışıyoruz.

Doğadan fidan toplayıp bunun bonsaiye çevrilmeye çalışılmasına yamadori adı veriliyor zaten. Türkiye'de yasal yamadori'yi ancak kendi bahçenizden yapabilirsiniz (bonsai çalışmaları yapanlar zaman zaman çeşitli periyotlarla ağaçlarını zaten toprağa dikerler).

Bir ağacın doğuştan bonsai olabilecek özelliklere sahip olması gibi bir şey söz konusu değildir. Tekrar ediyorum, bonsai bir sanattır ve insan eli ile yapılır. Doğadaki ağaçlar her ne formda olurlarsa olsunlar yalnızca doğadaki ağaçlardır.

"Bonsai formu" dediğimiz tarzlar ve şekillere uygun ağaçların kendiliğinden olmasında da şöyle ince bir mantık hatası var. Bonsai kuralları, doğadaki ağaçlardan esinlenilmesi ve taklit edilmesi ile oluşmuştur. Söylediğiniz şey bir taşa bakıp "heykel" demeye benziyor.

Emin olun ne ben ne de diğer arkadaşlar, sizi pişman etmek veya polemik amaçlı bir şey yazmıyoruz. Fakat bu forum ortamı insanların bilgilenmesi ve bilgilerini paylaşması için bir kaynak. Bu yüzden her ne kadar sizin düşünceleriniz sabit olsa da, bu ortamda sizin düşüncelerinizdeki yanlışlığı, başkalarını yanıltmamak adına düzeltmek istiyoruz.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön