View Single Post
Eski 01-04-2010, 22:30   #1555
jeomeo
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Benim bonsai den anladığımdan biraz farklı bir şey papatyadan bonsai yapmak. Ozaman bende dev ayçiçeğinden bir bonsai denemek istiyorum))

Şakası bir yana Çeşme, Alaçatı, Karaburun dağlarında basmadığım yer neredeyse yok. Buralardan sizlere benim gözümle bonsai olduğuna inandığım bir kaç ağaç resmi çekip göndermek istiyorum.

Özellikle Çeşme çalı kekiği, katran ardıcı, yabani sakız türleri arasıra kaya diplerinde hırçın rüzgarlardan saklanmaya çalışarak hayata tutunuyorlar.

Bazende delice zeytinler ezik kalmış oluyor. Sanırım benim gönlüme daha yatkın olan bu ağaççıklardan hem siz bonsai sever arkadaşlara iletebilir hem de ben sizler sayesinde bonsai bilgisi sahibi olabilirim.
Sayın balbay,

Doğada sizin gözünüzde bonsai olan ağaçlar olabilir, lakin o ağaçlar yalnızca doğadaki ağaçlardır. Bonsai , doğadaki ağaçların belirli kurallar dahilinde, belirli oranlarda küçülterek taklit edilmesi ile yapılan bir sanattır. Doğada gelişimini tamamlayamamış, büyüyememiş çeşitli bitkiler bonsai disiplini içerisinde ilham kaynakları ve zaman zaman da materyal olurlar.

Bonsai yüzyıllardır, odunsu gövdeli ağaçlar ile çalışan ustaların elinde bugünlere gelmiş ve dünya üzerinde bilinen bir sanat halini almıştır. Patates ile veya ayçiçeği ile ya da benim de uğraştığım gibi sukkulentler ile bonsai yapmak(ya da çalışmak), boya yerine çamur, tuval yerine duvar kullanarak resim yapmaya benzetilebilir. "Yaptığınız şey resim midir?" sorusunun cevabı, bir yağlı boya tablosu için de aynı olabilir.

Saksıdaki her ağaç, fidan ya da en geneli ile bitki yalnızca kelime anlamı le "bonsai"dir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Yoksa koca çınarların, kavakların, iğde, hünnap, zeytin ağaçlarının sürekli budanarak bonsai fomuna getirilmesi bir uğraş olabilir ama gerçek bir bonsai olması bence hoş bir görüntü olmasa gerek.

Gerçek bonsai zaten bonsai disiplininde yetiştirilmiş ve eğitilmiş bir saksı içerisindeki (veya kaya vb üzerine dikili) bodur ağaçtır. Bu ağaçlarda en önemli şey estetiktir. Bence bonsai'yi sanat yapan en önemli etken de bu estetik ve etkileyiciliktir.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön