View Single Post
Eski 01-04-2010, 16:40   #13
jeomeo
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Akvaryumcularda nasıl zeolit sattıklarını bilmiyorum (su filtresinde kullanmak amaçlı olduğunu tahmin ediyorum). Zeolit, bir mineral grubunun ismidir. Yani zeolit adı altında ki birçok malzeme birbirinden farklı özelliklerde olabilir. Bildiğim kadarıyla tarımda kullanılan zeolit yapısında değişim olmadan katyon değişim özelliği, su kaybetme ve kazanma özelliği ile, hem besleyici hem de toprağı havalandırıcı ve nemlendirici özelliği nedeniyle kullanılıyor. Bu özellikleri ile akadamaya benziyor. Fakat yukarıda belirttiğim gibi , ağaca göre hazırlanmış doğru oranlardaki kum, toprak ve torf ile bonsai için gerekli toprak özellikleri elde edilebiliniyor.

Zeolit ile ilgili şöyle bir tecrübemi paylaşayım. Aralık ayında çıplak kök olarak gelen zeytin fidanları, drenaj deliği olmayan büyük ve ikiye kesilmiş bir pet şişe içinde yalnızca zeolit içerisinde herhangi bir problem olmadan mart ortasına kadar yaşadılar. 15 gün kadar önce içinde bulunduğu zeoliti bahçe toprağı ile karıştırıp bahçeye diktim. Zeytin fidanlarını getiren komşum ise sadece zeolit içerisinde kaktüs, vişne, leylak gibi birbiriyle alakasız bitkileri yetiştiriyor ve sanırım hala hepsi hayatta.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön