View Single Post
Eski 28-03-2010, 20:55   #1
Orkun Kırcı
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Afrika Menekşesi-Dört Farklı Köklendirme Denemesi

Afrika menekşesi konusunda acemi biri olarak gerek forumdaki dostlarımda gerekse yabancı sitelerden edindiğim bilgiler doğrultusunda bir deneme yapmaya karar verdim. Bu başlık altında da gelişmeleri fotoğraflarla paylaşmak istedim. 27 Mart günü Aynı anaçtan aldığım 4 çeliği 4 farklı şekilde köklendirmeye aldım..
Name:  DSC07049.jpg
Views: 46703
Size:  43.5 KB

İlk olarak birçoğumuzun bildiği suda bekleterek köklendirmeyi denedim...
Koyu renk pet bardağa çeşmesuyu+oksijenli su doldurup ağzını alüminyum folyo ile kapadım ve çeliği minik delikten su ile temas ettirdim.

Name:  DSC07050.jpg
Views: 47883
Size:  54.7 KB

Daha sonra sitemizden A-Emel arkadaşımın yardımıyla poşet içerisinde köklendirmeyi denedim...
Kilitli poşete bir torf+kestane toprağı ekleyip çeliği yerleştirdim, biraz su+oksijenlisu spreyledim ve poşetin ağzını kapadım.

Name:  DSC07051.JPG
Views: 38984
Size:  66.9 KB

Üçüncü sıramızda yine birçoğumuzun denediği torfta köklendirmeyi denedim...
2 ölçü torf 2 ölçü kestane toprağı ve 1 ölçü perlit karışımını pet bardağa doldurup çeliği diktim. Yine su+oksijenli su ile suladım.

Name:  DSC07052.jpg
Views: 40120
Size:  57.8 KB

Son olarak yine A-Emel arkadaşımın önerdiği yabancı bir forumda gördüğüm yosunla köklendirmeyi denedim...
Elimde bulunan kuru Sphagnum yosununu çok ince kıydım ve önceden suda beklettim(Suyu iyice çekmesi için). Daha sonra pet bardağa doldurarak çeliği diktim. Çok az normal su ile suladım.

Name:  DSC07053.jpg
Views: 42316
Size:  60.2 KB

4 çelik te batı cephesi ve öğleden günbatımına kadar günışığı alan odadalar ancak üzerlerine direkt güneş ışığı gelmiyor.

Şimdilik bu kadar, gelişmeler oldukça buradan menekşeseverlere bilgilendirme yapacağım. Menekşe yolculuğunda beni yalnız bırakmayan ve heveslendiren sevgili dostlarım Katmer, Faruk, A-Emel, Fatih, Serra43, Şener Köksal ve V.Dede'ye bu konu vasıtasıyla çok teşekkür ediyorum...

Tüm forum üyelerine saygılarımla...

Düzenleyen Orkun Kırcı : 28-03-2010 saat 20:59 Neden: Bilgi ekleme
Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön