View Single Post
Eski 27-03-2010, 02:44   #88
zoroztu
Yeni Üye

zoroztu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
TEMA'yı aramak konusunda niye kesilme anını bekleyesiniz, yarın arayın, kendilerine sorun. Hatta yazılı sorun ve yanıtını burada paylaşın ki, bizim de haberimiz olsun ve benzeri kötü anılar hiç bir yerde tekrar etmesin.

Ağaçlarınız kesildiğine göre ise;

"MADDE 152. - (1) Mala zarar verme suçunun;

a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,

b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,

c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,..."

Altını çizip, renklendirerek altıntıladığım Türk Ceza Kanunu 152. maddesine göre sizin de suçtan zarar gören sıfatıyla şikayet hakkınız olduğunu düşünüyorum.

Şikayetinizi karakol yerine suçun işlendiği yerin bağlı bulunduğu Adliye'deki Cumhuriyet Başsavcılıklarına hitaben yazıp, müracaat savcılıklarına verebilirsiniz.

Sorunuzun amacının başlamış olan bir kesimi engellemeye yönelik olduğunun, benim ise olup bitmiş bir suça karşı şikayet yolunu önerdiğimin farkındayım. Ancak dilekçeyi, tanığı (ve mağduru) olduğunuz ve hiç bir şey yapamadığınız o ortamda, tutanak hazırlar gibi karşı tarafa göstere göstere hazırlar, hemen işleme koyabilirsiniz. Başlamış kesimde dahi caydırıcı olabileceğini düşünüyorum.

Caydır(a)masa bile, kesimden sonra, suç olan bu eylemden dolayı biri ceza yese, memuriyeti zarar görse, bırakın sizin üniversiteyi, diğer bir çok kurumda duyulup, kesmezden önce iki kere düşüneceklerini de umuyorum.

gece
her durumda girişimde bulunmanın çaresiz tanıklığın vicdani yükünden hafif olduğunu düşünen forum kişisi.
Mehaba,
Hepimizin ortak derdi olan ağaçları kesme konusunda bir sürü girişimim oldu
Sanırım orada kendi başına duran bir ağacı katletmenin ana fikrine inerek o noktadan başlamak gerekiyor ki konuyu halledebilelim.
Kimseyi okumaya mahkum etmeden şıklara bir göz atalım
1)Biri niye meyva veren ağacı keser veya meyva vermemesi için özellikle yanliş zamanda budar?

2)Bu budamacılar veya kesenler ortalama kaç yaşlarındadır?
3)Bunlar arasında Kadın -Erkek ayrımı yapalım, bakalım % kaçı erkek veya kadın
4)Bunlar dışındaki amaçları neler olabilir?

Genellikle ağaçları zamansız budama, ya bilgisizlik ya da kesin psikolojik sapmadır.
Mesela benim komşum da bahçedeki ağaçları (Erik) 2 gün önce budadı.
Suçu işleyenin profili, nedeni, gibi konuya parmak basalım.
1)Adam 52 yaşında başarısız bir inşaat mühendisi(Bu ayrı konu)
2)Adam evinde mutsuz ve oğlu kendisinden daha üstün mevkii de(26 yaşında)
3)İnsanın çirkini yoktur sadece yüzüne yansıyan bir çirkinliği vardır ki o bu sınırlar içerisini doldurmuş)
4-5,,,,
Budama ve yokediş şekline karşın;
Ben de Kadıköy belediyesi bahçe bakım şefini aradım. Hizmetleri hakkında bilgi istedim.
Verdikleri hizmetler ve kurallar
1)Apartman bahçe dahilindeki ağaç, daldırma çubuk, budama, kökten kesme;
Gerkli işlem
1) Apartman toplantısında ağaç budama kararı
2)Apartman yöneticisinin Belediye ye baş vurup gerekli evrak tanzimi
3)Belediye aracı giremeyen bir sokak ise KAPICI haricinde Ziraii ehliyet sahibi eleman atanması
Eğer bu işlem yapılmadı ise AZMETTİREN ve SUÇ işleyen olarak TCK 152/1/c ye göre encümenliğe intikal durumu ve karar defterinde olmadığı ve de karar sadece bir şahıs tarafından alındığı sebebi ile ağacın yaşına ve cinsine göre 1-6 sene hapis kararı sadece kendisine verilmektedir. Apartman sakinlerini ilgilendirmeyen ve AZMETTİRİCİ ye verilen cezadır
CAYDIRICILIK İÇİN NE YAPMALIYIZ..PÜF NOKTASI
Belediyeden gelen görevlinin AZM ETTİRİLEN kapı görevlisi veya suçu işleyen bilinçsiz görevliyi çağırıp kendisine Belediye görevlisi tarafından verilen bilgileri anladığına dair bir bilgi formu oluşturmak ve kendisine imzalatmak. (Bunun için apartman sakini bile olmanız gerekmemektedir) İkinci suçunda hapis kararı bilinçli suç işleme yani basitçe işinden olma korkusu taşıyan AZMETTİRİLMİŞ görevli http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=3296
yi kabul etmiş durumdadır.
Ben bunların tamamını uyguladım ve sonuç Encümen kararına kalmıştır. Eğer encümen "kesen keser " şeklinde bir karar alırsa ki sanmıyorum.Bu durumda apartmanda kapatılan tüm izinsiz balkonların tadilat proje izinlerinden girip, apartman ön cephelerine takılan (ara sokaklar; ANA ARTERLER İŞİ UZUN KONUDUR) klima montajları ve hayvan barınakları konularında hazırlanmış dilekçeler devreye girecektir.
Herkesten uzun yazım için af dilerim ama sanırım bu yaşamımızın gereğidir

zoroztu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön