View Single Post
Eski 26-03-2010, 21:49   #13
enginnaz
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
Müthiş bir bitki

Arkadaşlar yaptığım araştırmalarda bu bitkinin neden ülkemizde yetişmediğini kendi kendime sordum.Aşağıda bitkinin yararlarını benim yazabildiğim kadarını yazdım.İşin enteresan tarafı ise forumda birkaç kişi dışında buraya yazı yazan veya merak eden yok.Arkadaşları bilgilendirelim diye böyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.
Bu bitki çay olarak tüketildiği gibi, öğütülmüş un haline getirilmiş ve kapsüle konmuş olarak satılıyor.Bu bitkinin yetiştiği ve bitkinin çayını içenlerin veya tüketenlerin ölüm yaşı ortalaması 100 civarıymış.Panax ginseng'teki tüm özelliklerin dışında bir çok fazla özelliğinide barındırıyor.Allah'ın bir lütfu olsa gerek diye düşünüyorum.doğada yetişen bu bitkiyi ilk olarak böyle yazdığım yararlarını bilmemelerine rağmen yerliler tüketmeye başlamış.o günden bu yana tüketiliyormuş.Asyada çok meşhur olmasına karşın ülkemizde adını bile bilmiyoruz.

Beş yapraklı ginseng (Gynostemma pentaphyllum )

* kan şekerini düşürmeye ayarlamaya yardımcı olur.diabet hastalarında kullanılmaktadır.
* kilo kontrol ve diyet programlarında asyada ün yapmış bir bitkidir.
* çift yönlü etkisi sayesinde aynı zamanda sporcular ve kilo almak isteyenlerede etkilidir.
* sindirim sistemini güçlendirir.
* güçlü bir antioksidandır.
* merkezi sinir sistemini rahatlatır stres ve yatıştırıcı özelliği vardır.uykusuzluk problemine karşı kullanılır.
* yüksek kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır.
* mide ve bağırsaktaki toksinleri temizleyici özelliği vardır.
* panax ginseng teki tüm özellikler bu bitkide vardır.
* kansere karşı önleyici etkisi vardır.kanser hücrelerinin bölünmesini durdurmaya yardımcıdır.
* bağışıklık sistemini güçlendirir.metabolizmayı güçlendirir.
* karaciğer fonksiyonlarını uyarır.
*vücudu düzenleme özelliği vardır.Vücudun ihtiyacı dinlenmek ise dinlendirir,enerji ihtiyacı varsa enerji verir.
*eksik kan hücrelerini tamamlar, kan üretimini artırır .
*hepatit B hastalarındaki testlerde iyileşme oranı % 90 dır.
*Bronşit hastalarındaki testlerde iyileşme oranı % 93 tür.
* bitki analizinde içindeki maddeler şunlardır.
amino asit,vitaminler,çinko,
selenyum fosfor,potasyum,
minareler,kalsiyum,demir,magnezyum

Düzenleyen enginnaz : 26-03-2010 saat 21:52 Neden: imla hatası
enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön