View Single Post
Eski 20-03-2010, 00:23   #13
balbay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Hibrit tohum konusunda hala tereddütlerim var. GDO ile karıştırılmamasını ve farklı olduğunu anlıyorum. Ama şimdi soframıza gelen turuncu renkli havucun aslında 200 yıl önce karahavuca benzer bir halde bulunup Hollanda da yıllar süren çalışmalarla bu hale getirildiğini biliyorum. Bu ve buna benzer olarak, sarımsak, soğan, köklü tüm bitkiler, hububat ve bakliyatlar, karpuz , kavun, salatalık vs gibi tüm yenebilen bitkiler zaman içerisinde bir şekilde geliştirildi. Çok değil 100 yıl önce Anadolu da ne salatalık, ne kavun karpuz, ne domates ne de patlıcan vs yoktu. 300 yıl önce de sadece Güney Amerika da, Afrika nın bazı yörelerinde yetişiyorlardı.

Deli dana hastalığını hatırlarsınız. Otçul beslenmeye programlı hayvanların beslenmesinde kesif yem kullanımı yaygınlaştı ve yemde protein miktarını arttırmak içinde balık unu, kemik unu ilave edildi. Sonuç olarak o hayvanlar arıza gösterdi. Şimdi düşünüyorum, örneğin domatesi domates gibi davranmaktan çıkarıp biber gibi davranmasını sağlamakmıdır GDO, yoksa domatesin yapısında bulunup da çevresel şartlardan dolayı kullanamadığı özellikleri ortaya çıkarmakmıdır GDO. Ben hala tereddütdeyim. GDO sanki yeni bir titan gibi geliyor bana. Tıpkı domuz gribi, kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Kenesi palavraları gibi. Kuş gribi dedikleri bildiğimiz kümes vebası ki hasta hayvanı yemediğin sürece birşey olmaz, kanamalı kene den ise zaten her yıl 300-500 kişi ölürken moda olunca televizyonlar da haber olmaya başladı. Sen kontrolsüz avcılığa izin verip keklikleri bitme noktasına getirir, tarımda ilaç kullandırırsan olacağı da budur. Doğa kendi dengesini kendi koyar. Ben hala tereddütdeyim. Ticari yetiştiricilik yapmadığım için F1 tohum kullanmıyorum. Ama bu kadar nüfusa yetecek ürün yetiştirmek çok zor. Benim anladığım şudur ki domates domatesliğini bildiği sürece benim için önemli olan sadece ilaç ve katkı kalıntısı içermeyen her ürün sağlıklı üründür. Hobi olarak daha iyisini yetiştirir, daha lezzetlisini elde ederiz o başka.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön