View Single Post
Eski 15-03-2010, 12:36   #1
canerman
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Yetiştirdiğimiz Topraksız Tarım Ürünlerini Test Ettirelim mi?

Sevgili üyeler bitirme tezimin konusu Topraksız Tarım ve uygulamaları.

Ben bu konuyu incelerken sizlerin bilgi ve becerilerinden de faydalanmak istiyorum, bu faydalanmanın sonunda şu sonuçları sizinle paylaşacağım.
  • Topraksız Tarımda yetiştirmiş olduğumuz bitkilerin içersindeki kimyasal maddelerin oranı (Demir, kalsiyum, azot, magnezyum, mangan, sülfür, potasyum vb.) (Bu maddeler hem suyumuzdan hem de bitkilere su verirken içine kattığımız besin eriyiklerinden geçer.)
  • Ev için en ideal hydroponic sistemin ortaya çıkması.
  • Bitki lambası kullanarak bitki yetiştirmenin fayladaları ya da zararları. (varsa)
  • Yetiştirdiğimiz bitkiye göre kolay hazırlanabilir besin eriyik formullerinin bulunması.
Bu saydıklarımı ve şuan aklıma gelmeyen bir çok maddeyi şu şekilde inceleyeceğiz.

Ben Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü son sınıf öğrencisiyim ve bitirme tezim bu konu, bu sayede ben ve hocam okulumuzun bütün imkanlarını kullanarak sizlerden aldığım bitkileri laboratuvar ortamında incelemeye alacağız, sonunda da bitirme tezimi ve sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Üyelerden isteğim bana sistemlerini incelememe yardımcı olmaları, yetiştirdikleri ürünlerden bir tanesini vermelerini ve kullandıkları besin eriyiklerinden (çözelti halinde ise suyu da olur) numune vermeleridir. İstanbul içersinde olan kimseler bana buradan özel mesaj atarlarsa ve destek verirlerse hem bir bilimsel çalışmaya katılmış hem de yetiştirdiklerinin gerçekten sağlıklı olduğunu kanıtlama imkanına sahip olacaklar.

Seracılıkla profesyonel uğraşan üyeler eğer beni kabul ederlerse, yerlerinde inceleme yapmak beni çok mutlu eder.

Sonuçları 2 ay içersinde almış olacağız.

canerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön