View Single Post
Eski 05-03-2010, 13:47   #38
Yamaha
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2007
Bambu, ekonomik değeri yüksek fakat yayılmacı özelliğe sahiptir.

Değerli bambu severler,

Bambu fiziki açıdan baktığımızda türlerine göre kendine has güzellikleri içermektedir. Ekonomik açıdan baktığımızda Türkiye' de henüz üretimi bulunmamaktadır. Bambu, özellikle yurt dışında yetiştirilen ülkelerde bir sektör haline gelip hammadde ve mamul üretilerek önemli oranlarda gelir elde etmektedirler ve ekonomiye, istihdama katkı sağlamaktadırlar.

Türkiye'de henüz adını bile bilmeyen, bitkiyi tanımayan çok insanımız vardır. Piyasada bambu adı altında mobilyalar, dekorasyon malzemeleri, aksesuarlar vs. çok az olsa da satılmaktadır. Ancak, bu satılan ürünlerden özellikle mobilya gurubu içerisinde sadece bambunun adı kullanılmaktadır. Gerçek bambudan imal edilmiş mobilya yok denecek kadar rastlanmaktadır. Biz ancak adını kullanmasını biliriz.Bu hususta artık Dünyada hayli mesafe kat etmiş olan ülkelere bakarsak adını değil kendisini kullanmamızın çoktan zamanı geldiğini görülmektedir.

Bambu ekonomik açıdan çok fonksiyonel bitki olup yetiştiriciliği sanıldığı kadar kolay değildir. Daha önceden de forumda bahsettiğim Rize'nin Pazar İlçesinde yapılan deneme bahçesini incelediğimde ilk bakışta muhteşem görüntülerle karşılaştım. Ancak burada kontrol edilmesi çok zor olan yayılmacı özelliğini gördüm.Bu husus çok önemliydi.Doğu Karadeniz Bölgesinin çok geniş arazileri olmadığından, tarım ürünleri yetiştirilen alanların dışında ve çok uzaktaki boş olan arazilerde/ormanlıklarda değerlendirilmesi zorunluluğu vardır.

Rize'de başta çay ve fındık bahçeleri olmak üzere, bu bahçelerin yanında / yakınında bambu tesis edilmesi uygun olmayacağı kanaatindeyim. Çünkü kök-rizom sistemi kesintisiz olarak ağ gibi çoğaldığından istenmeyen yönlere yönelip (komşu arazilere girerek) orda varlığını sürdüren diğer bitkilere zarar verecektir. Bambu aynı zamanda kendi alanı içinde kolay kolay başka bir tür bitkinin yaşamasına pek müsaade etmez. Bambular bu yüzden komşu arazilere veya istenmeyen arazilerden çekip temizlenmesi çok zahmetli ve bazen de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden yayılmacı özelliğini gözden kaçırmamamız gerekir. Bu husus Doğu Karadeniz Bölgesi için çok önemlidir. Aksi halde mevcut tarım arazilerimizi bambulara heba etmiş oluruz.

Eğer ki bambunun yayılmacı özelliğini kontrol edecek, bölge koşullarına uygun tekniklerin/mekanizmaların kesin çözümünü bulduğumuzda, işte o zaman bambu Doğu Karadeniz Bölgesi için alternatif ürün olarak yetiştiricilere önerilmelidir. Bölgeye ve ülkemize önemli oranda ekonomiye katkı ve istihdamı sağlayacak yeni bir sektör doğmasına vesile olacaktır.

Benim kişisel görüşüm bambu, her ne kadar yayılmacı özelliği olsa da, çok fonksiyonel ve ekonomik değeri yüksek bir bitki olması sebebiyle, kontrol edilebilir boyutlarda üretim yapmalı ve en azından ülkemizde/bölgemizde denenmelidir diye düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Yamaha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön