View Single Post
Eski 13-12-2006, 09:37   #30
lerdemir
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 20-09-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 2,120
Tecrübe Nakli

Merhaba Kemalbal,

Ben de evimde 7-8 tane lucky bamboo yetiştiriyorum.

Bitkiler konusunda teknik veya akademik bir bilgim yok, lakin size tecrübe ettiğimi aktaracağım:

Bu bambuların talimatnamesinde suda muhafaza edileceği yazıyor; dolayısı ile yaklaşık 1,5 metre boyunda 7 tane bambum yaklaşık 1,5 yıldır suda gayet mutlu ve mesut serpildiler, yeni sürgünler verdiler. Yani suda muhafazanın bir sorun teşkil etmediğini tecrübe etmiş bulunmaktayım.

Bir sepet aranjmanından gizlice aldığım bir kısa bambu başını (hani en tepeleri boynuz misali kıvrılıyor ya, işte orayı) da bir süre (3-4 ay) suda tuttuktan sonra torf ve toprak karışımına almıştım. Toprağı görünce birden saçak kökler vermeye çok sayıda yerinden de yeni sürgünler vermeye başladı; sanki doping almış gibi... Bugün-yarın bir fotoğrafını çekip buraya eklerim görmüş de olursunuz. Tek başına harika bir aranjman gibi oldu.

Fakat toprakta geçen 1 yılın sonunda minik minik sinekler türetmeye başladı ve geçen ay toprağını söküp atıp yine cam bir muhafaza içinde suya koydum.

Görsel olarak da şahane bir manzara oldu. Saçak köklerin çok kalınlaştığını ve kalın kök haline geldiğini, yeni sürgünlerin de kendi başlarına toprak ile temas ettikleri yerlerden saçak kök saldıklarını gördüm...

Sizin sararan bambunuza gelince...

Bence bir şekilde üst taraftan hava almaya başladığından dolayı (sanırım tepesindeki macun mahiyetini kaybetmiş ve hava sızdırmıştır) üst kısımdan başlamak üzere sararmaya başlamıştır, şöyle başparmağınız, işaret ve orta parmaklarınızla hafifçe bir sıktığınızda o sararmış kısımların içinin kısmen boşaldığı gibi bir etki görecek olmalısınız.

Şimdi bence yapılması gereken o sararan kısımı sarılığın bitip yeşilliğin başladığı yerin yaklaşık 1cm altından kesip kesim noktasını (en tepedeki açık yara yüzeyi) vakit geçirmeden mum yakıp eriyiriklerini damlatmak suretiyle sıvayıp kapatmaktır.

Ondan sonra da yola devam tabii ki...

Not:Bu bambular direkt ve yoğun güneşte renk açıyor ve bozuluyorlar; o yüzden yarı ışık alacağı ve kaloriferden bir miktar uzak bir noktaya yerleştirmenizde ben fayda görüyorum.

Tabii tüm bu görüşlerimi değerlendirecek ve/veya teyit edecek bir uzman arkadaşımız olursa içim rahat eder.


İyi günlerde yetiştirmeniz dileğiyle.

Levent


Düzenleyen lerdemir : 13-12-2006 saat 21:34
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön