View Single Post
Eski 25-02-2010, 11:07   #5
Oğuz Karsan
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Merhaba.

Vazgeçilemez olarak nitelendirebileceğimiz süt'ü nasıl tüketeceğiz?

Sn. Sebahattin Sargın arkadaşımın söyledikleri tabi ki çok önemli. Yine de cam haricinde bir ambalajda süt içmeyi reddediyorum

Karton ambalajlara konulan sütlerin de, ambalajının sağlıklı olmadığı konusunda iddialar var. Bu tereddütler ambalajın içindeki (polietilen) in naylon maddesinin mamule geçip geçmediğinin kesin bir şekilde yalanlanamayışı yüzünden olsa gerek.

Uzmanlar zararlı mı zararsız mı sorusuna bu güne kadar net cevap verememişlerdir. Demeçleri büyük süt üreticilerinin nefretini çekmeyecek yuvarlak laflardan ibarettir.

Süte geçen polietilen miktarı " Kabul edilebilir miktardır " Bu kabul edilebilirlik miktarını kim belirlemiş ?

arkadaşımın iddiası

Alıntı:
Sokak satıcısının hile yapmadığını nerden bileceksiniz?
Benim iddiam

Alıntı:
Büyük süt üreticisinin hile yapmadığını nereden bileceksin?

Sokak Sütçüsü hile yapacaksa, süte en fazla su katabilir. Ama yılda milyon ton seviyesinde süt satan daha profesyonel tüccarlar hile yapacaksa acaba ne yaparlar? Bunu da düşünmek faydalı olabilir. Birçok üründe kötü örneklerini yaşamadık mı?

Üniversitelerimizde deneyleri ve kontrolü yapılması gereken işlem bence şudur.

1- Karton ambalajlardaki(polietilen) yani naylonun mamule geçip geçmediği.
2- Karton veya şişe sütlerde süt tozu oranının belirlenmesi.

Ben bu iki konu bilimsel olarak açıklığa kavuşuncaya kadar Dedelerimin ve Ninelerimin tükettiği şekilde süt içmeye devam edeceğim.

Hiç değilse içinde sadece mikrop olabilir. Mikrobu kanserojen maddelere tercih edebilirim.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön