View Single Post
Eski 25-02-2010, 10:52   #55
shrub
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Kürşad'cım Ülkemizde Kapalı sistem üretim söz konusu bile değil. Bırak açık, Yarı açık sistemi bile doğru düzgün kontrol edemiyorlar. Bunun dışında üretim yapan seraların analiz yapabilecekleri ne bir düzenekleri ne de laboratuarları söz konusu. Normalde Bitki ve Besin çözeltisinin belli peiyortlarla analiz edilip, Duruma göre müdahele etmek gerekli. Yani tamamen otomatik bir düzenle bunu yapabilecek bir sistem hakkında tam kesin bir çalışma olduğunu şuan için sanmıyorum. Hollanda, Amerika,Japonya ve Kanada'da kapalı sistemler var ama yine insan eli değiyor. Çünkü bu analiz alet ve gereçleri çok maliyet ve yüksek teknoloji istiyor. Onun dışında çok iyi teknik bilgisi olan Bir bitki beslemeci olması gerekli. Ülkemizde gerçekten yüksek bütçeli çok güzel projeler var. Tam otomasyonlu iklimlendirmeli Milyon Dolarlık seralar var ama hepsi açık sistem. Kullanılan materyal ve malzemeler çevre kirliliğine yol açıyor. Bizim eksiğimiz teknoloji değil mantık ve bilgi olduğunu düşünüyorum. Anı kurtarmak 2-3 yıllık Karı yakalamak amaçlı yapılacak yatırımlar tabikide bir noktadan sonra amacını yitirecektir. Hollanda'da adamların seraları elektrik bile harcamıyor aksine Elektrik üretiyor. Dünya "Green Tech." yapılanmasına kayıyor. Yapılan herşey o an için değilde uzun vadede çevre ve insan sağlığı gözeterek yapılıyor. bunun için kanunsal bir düzenlemeye kadar gidiliyor. Bizimkiler olanı keşfetmeye yapılanı yapmaya çalışıyorlar ve yapıyorlar sadece lafta herşey. O seradaki aydınlatma yapılmasından tut o element analizi yapan cihaza kadar herşeyin kuruş kuruş santim santim hesabını yapıp Gerektiği için yapıyorlar. Artislik olsun biz son sistem sera kullanıyoruz diye değil. Staj kapsamında çok güzel bir deneyim olmuş senin için umarım izlenimlerini ve deneyimlerini ileride mesleğine başarıyla aktarabilrsin.
Saygılarımla,

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön