View Single Post
Eski 23-02-2010, 15:55   #47
soztekin
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2006
Cool

Erkenciler 4 günde kendini gösterdi. 10-15 kadar minyatür yapraklı durumda olan var. Diğer tohumlar da çatladı, toprağa tutunmaya çalışıyorlar. Beklemeye dayanabilseydim, size sürpriz yapıp çimlenmiş tohum dolu kabın fotoğrafını ekleyecektim. Ama 2 gün zor sabrettim, çünkü yavaş ilerliyorlar.
Pakette 14-21 günde çimlenir yazıyordu. 4. günde çimlenme olması beni gerçekten çok şaşırttı ve de tabii ki çook ama çook mutlu etti!...
NOT: Önce lobelya olduklarına inanamadım çünkü gece yarısı bir minik gördüğümde daha diğer tohumlar çatlamamıştı bile. Topraktan biten bir ot sandım. Ama sonra bir tane de tohum kapsülünden kafasını kurtaramamış minik görünce havalara uçtum.
NOT: Çam dibinden aldığım oldukça kaba bir toprak kullandım. Asidik olduğu için tohumlar çabuk çatlamış olabilir mi?
Ayrıca, üstünü streç filmle örtmüştüm, sonradan bu filmi söktüm ama elimde sprey şişesiyle dolaşıp defalarca su püskürttüm. Hala da buna devam ediyorum. Gözlemlediğim kadarıyla toprağın üstünde kalanlardan ziyade, bir aralık bulup toprağın içine girmiş olanlar daha çabuk çimlendi.

soztekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön