View Single Post
Eski 15-02-2010, 12:22   #1504
Ali H. ALI
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şehir: Melbourne Australia
Mesajlar: 4,550
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
Merhaba, bizim kuzucuğumuz da bu. Carmona diye geçiyor ismi. Aldığımızda biraz kaba saba budanmıştı. Dal uçları kalın ve odunsuydu. Parlatma adına satıcı yapışkan ve kokulu bir şey sıktı, çok yapay bir şeydi. Yapraklarını aralıklarla su sıkarak temizledik o maddeden. Dimdik uzamış, gördüğüm eğimli Bonsailere benzemiyor.

Şimdi sürgünler veriyor, ince yeşil dallar uzattı biraz şeklini bozdu ama, çiçek açıyor. İlk 3-4 gün birkaç yaprak döktü şimdi yerine alıştı. 2 günde bir sulanıyor, alttan akması beklenerek. Bazen yapraklarına hafifçe su sıkılıyor. Telleme ve budama konularında açıkçası çekiniyoruz. Şimdilik keyfi yerinde.


Iyi gunler SerDag, aramiza hos geldin.
Dim dik uzamis ve gordugunuz bonsailere benzemiyen bu agacinizi, oldugu gibi kabul edeceksiniz da, bonsaide budama temel calismalardan biridir. Iyi bir bonsai elde etmek istiyorsaniz budamadan kacinmiyacaksiniz(her mevsim, klasik anlamdaki budama olmuyor, ama klasik budama kadar cimcikleyip uc alma budamasi da onemlidir ki bu budama agaclarin buyuyup gelisme mevsimlerinde yapilir. Budama ile ilgili yazilanlari okursaniz ve okuduklarinizi pratikte uygularsaniz guzel bonsailer elde edebilirsiniz.) ki sizin agaciniz da budanmaya ihtiyaci var. Ciceklerinin guzelligine kanip da budama yapmazsaniz sizin de gozlediginiz gibi sekli her gun bozulacak.

Fotograflari gordugunuz ve sizin agacinizin govdesi gibi, duz degil de uyumlu kivrimlarla yukselen agaclardan elde etmek istiyorsaniz, hazir satilan bonsailer yerine, istediginiz tarza uygun fidanlar alip onlarin uzerinde calismalisiniz.

Size kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön