View Single Post
Eski 24-12-2009, 17:24   #16
Dogasever
Ağaç Dostu
 
Dogasever's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-04-2007
Şehir: Appleton-İngiltere
Mesajlar: 1,703
Makale 2 - Mikrobiyal Yol

http://thestar.com.my/lifestyle/stor...&sec=lifefocus

Mikrobiyal yol

1982 yılında Dr Teruo Higa, Japonya’nın Okinawa kentindeki Ryukyus Üniversitesi’nde, çeşitli yararlı kullanımlar için, doğal olarak meydana gelen bir grup mikrorganizma keşfetti. Bu ürünü Etkin Mikroorganizmalar (EM) olarak adlandırdı ve patentini aldı.

Bu ürün, ticari olarak, EM • 1 adıyla kayıtlıdır ve dünya çapında lisanslı temsilciler tarafından satılmaktadır. EM • 1 içindeki başlıca mikro-organizmalar laktik asit bakterileri, mayalar ve fototropik bakterilerdir.

Higa, EM’yi başlangıçta tarımda kimyasal maddelerin kullanımına alternatif olarak geliştirdi. Zaman içinde yapılan araştırmalar sayesinde, EM’nin, çevresel iyileştirme ve hayvancılık da dahil olmak üzere diğer alanlarda da etkili olduğu bulundu.

Nasıl çalışır

EM • 1 içinde mikro-organizmalar çeşitli işlevlere sahiptir. Laktik asit bakterileri, laktik asit üretimi yaparak, patojenik mikro-organizmaların büyümesini engeller. Mayalar, amino asit ve polisakkaritler gibi biyolojik aktif maddeler üretirler. Fototropik bakteriler ise, güneş enerjisini kullanarak, organik ve inorganik maddeleri metabolize ederler, dolayısıyla atıksu arıtmada kullanılırlar.

Sağlıklı bir ortamda, canlılar veya mikro-organizmalar denge halinde yaşamaya devam ederler. Kötü ortamlarda (kirli bir nehir veya endüstriyel atıksu gibi), kokuşma mikroorganizmaları hakimdir, yararlı mikroorganizmalar yok denecek kadar azdır veya yoktur. Böyle bozulmuş ortamları yeniden iyileştirebilmek /düzelmek için, yararlı mikro-organizmaların sayısını artırarak mikrofloranın dönüştürülmesi kritik derecede önemlidir. EM çözeltisinin uygulanması işte bunu sağlamaktadır.

Malezya’da EM • 1, Jamof şirketi tarafından Bukit Tinggi’deki fabrikasında üretilmektedir (Higa'nın EM Araştırma Örgütü tarafından lisanslı olarak). Yalnızca yerel olarak bulunabilen mikroorganizmaları ,içerir ve litresi RM22 fiyattan satılmaktadır. Bu EM konsantresi "aktifleştirilmek" zorundadır - melas, tuz ve su ile, sonra beş gün boyunca fermantasyona bırakılarak – bu işlem yapılmadan önce mikro-organizmalar dormant haldedir (bir çeşit uyku hali).

EM-aktif çözeltisi (EM-A), tarımda (gübre olarak ve toprak patojenlerini bastırmak için), su ürünleri yetiştiriciliğinde (yem katkı maddesi olarak ve havuzlardaki zararlı bakterileri öldürmek için), hayvancılıkta (atıklardaki amonyak kokusunu azaltmak ve sindirimi iyileştirmek için hayvan yem katkı maddesi olarak) ve atıkların parçalanmasını hızlandırmak ve atıksu arıtma için kullanılmaktadır. Ayrıca evlerde genel temizlik amacıyla kullanımı da teşvik edilmektedir.

Bukaşi çöp kovalarından elde edilen çöp enzimlerinin (bukaşi, EMA, su, sebze ve meyve atıklarının 3 ay süreyle fermantasyonundan elde edilen Bukaşi sıvısı veya çöp sıvısı) ev yapımı EM olarak kullanımı da teşvik edilmektedir. Bununla birlikte, Danışmanlık firması EM Yöneticisi Soo Lee Choo, çöp enzimlerinin EM’den farklı olduğu konusunda da uyarmaktadır.

Mr Choo, çöp enzimlerinin, hangi tür atıkların fermantasyonuyla elde edildiğine bağlı olarak içindeki mikroorganizma türleri farklılık gösterebileceğinden, özenle kullanılmasını önermektedir. Diğer taraftan, EM, kontrollü bir ortamda kültürü gerçekleştirilerek elde edilmiş 80 farklı mikroorganizmanın bileşiminden oluşmaktadır.

Neden çamur topları?

Eğer EM-aktif çözeltisi tek başına, akmakta olan nehirlerin içine püskürtülürse, yeterli bir etki yapmadan önce su içinde dağılacaktır. Diğer yandan, EM çamur topu, nehir tabanına oturacak veya nehir tabanındaki çamura saplanacak ve orada, yavaş yavaş parçalanırken, EM’nin suya yavaş yavaş geçmesini sağlayacaktır.

Çamur topları; killi toprak, pirinç kepeği, EMA çözeltisi, melas ve bukaşiden oluşur. Nehirlerin temizlenmesi için önerilen dozaj metrekare başına 1 ile 10 çamur topudur (kirliliğe bağlı olarak değişir). Çoğu zaman, daha hızlı sonuç almak için suya EMA-çözeltisi de dozajlanır.

EM’nin, alg büyümesini engellediği ve bu nehir yataklarında birikmiş kirletici çamuru parçaladığı bilinmektedir. Soo, EM’nin, cıva ve arsenik gibi kimyasal madde ve ağır metaller dahil olmak üzere hem organik hem de inorganik atıkları arıtma yeteneğine sahip olduğunu söylemektedir.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön