View Single Post
Eski 21-12-2009, 16:18   #7
Dogasever
Ağaç Dostu
 
Dogasever's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-04-2007
Şehir: Appleton-İngiltere
Mesajlar: 1,703
Kötü kokuyu yenmek ve dip çamurunu azaltmak:

Ergene projesini yapacak olursak, benim geçen yaz ki gözlemime dayanarak, nehre günde 3000 - 5000 litre arasında EM dozajlamamız gerekeceğini düşünüyorum.

Bu dozajlamanın nehir üzerindeki yukarda bahsettiğim yerleşim yerlerine yakın noktalardan yapılmasında fayda var. O yüzden her Belediyenin sürekli 1000 litrelik 2 adet plastik fermantasyon tankı bulundurması gerekecektir. Böylelikle her gün 200 litre EM Ergeneye dokebileceklerdir. Arazözün tankına 200 litre EM'yi koyup geri kalanını suyla doldurarak uygularlarsa, daha etkili sonuç alabiliriz.

Demek ki her Belediyeden her gün arazöz araçları uygulama yapacaktır. Aynı uygulama, yerel halktan uygulama ekipleri kurularak bidonlarla da yapılabilir. Bunların haricinde, kirlenmenin başladığı nokta ykaınlarında uygun bir yerden sürekli dozajlama da yapılacaktır.

Bukaşi toplarıyla da birlikte, nehrin dayanılmaz kötü kokusunu yeneceğimizden, dip çamurunu azaltacağımızdan hiç kuşkum yok! Ancak suyun kalitesinde gözle görülür iyileşme için bir şey söylemek çok zor.

Suyun kalitesinde de gözle görülür iyileşme görülmesi isteniyorsa, yapılması gerekenler:

- Derenin belirli noktalarında (örneğin her 1000 - 2000 metrede bir) nehrin kenarında hafif bir oyuk açarak buraya içinde iri çakıltaşları (5-10 cm çapında içeren) 1X1X1 metre boyutlarında küp şeklinde demir kafesler yerleştirmek. Buralar karaya doğru girinti şeklinde olacaktır ve buralarda su yavaşlayacağı için ve taşların yüzeyleri mikroorganizmların tutunmasına uygun olduğundan biyofilm oluşması sağlanacaktır.

Hızlı akan bir nehrin içinde biyofilm oluşturmak zordur. Ama böyle girintilerde su yavaşlar. Bu taş kafeslerde biyofilm büyür ve belli bir boyuta ulaşınca kopar ve akan suyl birlikte akar. Bu kopan film parçaları tutunabildikleri her yüzeyde tekrar yeni koloniler oluşturmaya devam eder. Böylece nehrin her yerinde EM mikroorganizmalarını barındıran biyofilmlerin çoğalması teşvik edilmiş olur.

- Bir diğer noktada, yıllarca Ergene'de çeltik ekilmiştir. O yuzden köylümüz Ergene suyunu tarlalarına taşırmanın yollarını iyi bilmektedir. Yapılması gereken şey, ERgene kıyıları boyunca bazı yerlerde böyle taşırmalar yaparak, durgun su noktaları oluşturup; buralarda, suya oksijen basmaktır. Ergene Nehrinin içinde oksijen sıfırdır. Bu uygulama ile oksijen içeriği az da olsa artırılırsa, su kalitesi daha da iyileşecektir. İngiltere'de, 1950li yıllarda Thames Nehri de atıksular yuzunden Ergene kadar olmasa da çok kirlenmişti. Bu uygulama ile temizlendi. Ancak önce atıksu akışı durduruldu. O zaman EM de yoktu!

Bu uygulamaları da sizlere bir fikir vermesi açısından belirtmek istedim. Benim dediğim yapılırsa, 2011 sezonunda ERgene Havzasında tekrar tarım yapılmaya başlanabilir. Yalnız sadece organik tarım yapılmalıdır.


Projenin başarısının ölçümü çok önemlidir. Proje başlamadan önce dere kenarında belirlenecek çeşitli noktalarda koku ve/veya Amonyak, Hıdrojen Sülfür gazı ölçümleri yapılmalıdır. Ayrıca, çeşitli noktalarda dip çamuru derinliği ölçümleri yapılmalıdır. Suyun türbiditesi (bulanıklığı) ölçülmelidir.

Aynı ölçümler EM kullanmaya başladıktan sonra da belirli aralıklarla örneğin, her 15 günde bir gibi, devam etmeli. İyileşme sürekli izlenmelidir. Sonuçlar, basın ve belediyeler aracılığıyla kamuoyuna duyurulmalıdır. Herşey hiçbir kuşkuya yol açmayacak şekilde açık seçik olarak belirtilmelidir.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön