View Single Post
Eski 13-02-2010, 04:45   #54
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Menengiçlerde üstündeki meyveleriyle güzel görünüyor, sn. musa78 Karabük'te yetiştirdiğini söyleyince bende burdada olurmu diye merak etmiştim. Karabük biraz daha karasal iklime yakın kalıyor. Bu arada resimlerdeki toprakta çok ilginç beyaz toprak
Sn. Samsunlu55,
Evet toprak çok kötü değil mi? Ah nerde humusu fazla koyu kahverengi topraklar. Hangi konudaydı hatırlamıyorum siz bir fotoğraf koymuştunuz. Öyle toprakları bulsak zaten Zeytin ve Antepfıstığı ile uğraşmak zorunda kalmayız. Ikside çok güzel tür. Ancak ekonomik olarak, ürün verdiği yılda kendi masraflarını ancak çıkarıyorlar, ürün vermediği yılda ise cepten gidiyor.
Antepfıstığı fazla toprak seçen bir bitki değildir. Dikildiği topraklarda organik madde oranı çok düşüktür. Topraklar çok kireçlidir. Ph 8.5 a kadar çıkar.
Bir önceki mesajda ikinci resimde gördüğünüz fıstık ağacına ömrü boyunca, sürme ve budama dışında bir bakım yapılmamıştır.

Bakın size 3 sene önce kurumaktan kurtarılmış 2 ağacın Ocak Ayındaki halini göstereyim. Geçen yıl diplerine toprak takviyesi yapmıştık. 3. resim, daha önce gönderdiğim 3. resmin kışınki hali.

Name:  Fotoğrafla-0112.jpg
Views: 21961
Size:  70.2 KB

Name:  Fotoğrafla-0114.jpg
Views: 19495
Size:  60.8 KB

Name:  Fotoğrafla-0128.jpg
Views: 20103
Size:  52.5 KB

Dikkat ederseniz bahçenin toprağı bile çok değişken.

Bu arada menengiç sizin orada da yetişir diye tahmin ediyorum. Çünkü Hatay tarafında yetişiyor. Hatta ben Altınoluk, Akçay civarında da görmüştüm. Bence denemekte fayda var. Hatta dediğim gibi bir tanesini aşılayarak deneyebilirsiniz.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön