View Single Post
Eski 10-02-2010, 16:21   #12
Mine Pakkaner
agaclar.net
 
Mine Pakkaner's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-01-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 10,707
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
... heuceralar ile sorunum var.
...
Güler Hanım heuchera nemli topraklardan hoşlanır. Yani suyu sevmediği doğru değil. Ama dikkat edilmesi gereken ıslak topraklardan hoşlanmadığı, kumlu, süzek bir harç sayesinde nemli kalır. Tabakta su kalmaması da önemli. Bu genel bakım içindi Kışın suyu haftada 1 veya neme göre kontrol ederek 2 kez verirsiniz.

Şimdi sizinkilerin durumuna gelelim. Çok kuru bırakmayınız, saksı toprağını gerekirse değiştiriniz. Sinek olduğuna göre organik madde var ve bozunmamış demektir. Sineklerin larvaları köklere sıkıntı yaratabilir. Yanmış hayvan gübresi yerine kompostlanmışı tavsiye ederim, hem sinek böcek vs. sorun olmaz, hem de açıkta yanan hayvan gübresinin içindeki besinler yıkanır veya okside olur gider, edlinizde kaba organik madde kalır. Kepekte besin olmaz öyle düşünün, gıda unda. Kompostlanmış büyükbaş hayvan gübresini güvenle kullanın. İçine leonardit de karıştırabilirsiniz, torf ve bahçe toprağı da kattınız mı harika bir harç olur. Hem de süzek olur.

Elinizde çiminiz için aldığınız Huwasan veya Peras varsa kullanın. Yoksa oksijenli su solüsyonu verin. Deniz yosunu ile de takviye edin. Gölge sadece sabah güneşi gören bir yere alın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön