View Single Post
Eski 29-01-2010, 18:56   #1
Kiraz
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Çiçek tohumları ekim tablosu

Geçen sene çiçek tohumlarına merak sardığım için beğendiğim tohumları almıştım. Miktar çok olunca ekim zamanlarını, isteklerini, ekilecek yerleri akılda tutmam da zor olduğundan kendime basit bir tablo yapıp daha sonra hakkında bilgi bulduğum çiçek tohumlarını da bu tabloya eklemiştim.

Bilgilerin çoğunu tohum paketlerinin üzerinden yazdım. Bazılarında bilgiler eksik, bazılarında yanlış, bazılarında da verilen zaman ve koşullar yaşadığım bölgeye göre değil.

Tabloyu sizinle paylaşmak, deneyimlerimizle daha doğru ve kullanışlı hale getirmek istiyorum. Bu konuda yorumlar geldikçe gereken yerlerde tablodaki bilgiler de güncelleşebilir. Tablonun ve sayfanın kullanımı konusunda değişik önerilerinizi beklerim.

Renk ve boylarını bilmek istediğim için tabloya ilave etmiştim, iptal edilebilir veya diğer alternatifler ilave edilebilir.

Şartlar İstanbul içindir, farklı bölge/şehirler için de aynı tablo kopyalanıp düzeltilebilir.

Tablo ticari üretim metodlarına göre hazırlanmamıştır.
NOT: BAŞLIKLARI TIKLADIĞINIZDA, İSTEDİĞİNİZ BAŞLIK İÇERİĞİ HARF SIRASI İLE VERİLİYOR.
ÇİÇEK ADI LATİNCE/DİĞER ADI EKİM ZAMANI IŞIK AÇIKLAMA ÖMÜR RENK BOY cm
Acem lalesi Eschscholzia Californica mart, nisan  
Acı bakla lupin mart fideler yaz sonu gerçek yerine dikilir çok yıllık 120
Akşam sefasıMirabilis Jalapa   güneş yıllık 80
Alman papatyasımatricaria recutita mart-eylülgüneş yıllık 15
Ankara çiçeği, yer açelyasıgodetia mart yarı gölge çiçeklenme 15 haziran-15 temmuz yıllık pembe 40
Aster/ponponaster mart güneş 25
Aster/ponpon aster nisan güneş 50
AslanağzıAntirrhinum Majus ağustos-eylül güneş şaşırtma yapmaya gerek yok  
AteşSalvia Splendens şubat güneş yıllık kırmızı
Aynısafa souci mart yıllık turuncu 45
Bellis- karışık kasımpatıbellis   gölge   iki yıllık beyaz -pembe 15
Beyaz ebegümeci şubat güneş çiçeklenme 15 haziran-7 temmuz yıllık beyaz 70
Bodur kolyozcoleus şubat gölge   bordo 30
Bodur kraliçe papatya mart yarı gölge yıllık   25
Bodur mavi çan şubat güneş-yarı gölge kaya bahçeleri, kireçli toprak çok yıllık mavi 60
Buz çiçeği mesembryanthemum şubat güneş   pembe 15
Cezayir menekşesi pervenche madagaskar variee ocak güneş-gölge çok yıllık beyaz- pembe 30
Mavi çan sarmaşığı Cobee Bleue Grimpante kapalı yerde mart, dışarıda mayıs yarı gölge kökler hassas, şaşırtma sevmiyor ılıman bölgelerde çok yıllık mavi300-400
Çörekotu nigelle damas variee mart güneş doğrudan bahçeye ekilir, çiçeklenme haziran sonu çok yıllık   40
Gayret gaillardia şubat güneş çok yıllık   60
Gece sefası   mart   mor 400
GerberaGerbera Jamesonii tohumlar alınır alınmaz en geç üç ay içinde ekilmeligüneşçiçeklenme ilkbahar-yazçok yıllık 50-60
Gülhatmi mart güneş fideler yaz sonu gerçek yerine 250
Gündüz sefası nisan güneş haziranda çiçekli yıllık   35
Güneştopu   mart   sarı 40
Hercai menekşe ağustos-eylülaydınlık-doğrudan güneş sevmezekim aralıkta yerine dikilir, çiçeklenme aralık, mayıs, serin havayı sever   
Hezeran dwarf hyacinth   yarı gölge dayanıklı yıllık mor 50
Hint yağı mart, nisan   yıllık bordo  
Horoz ibiği     yıllık bordo  
İpek   mart güneş   yıllık pembe 15
Kadife Marigold   güneş   yıllık sarı-turuncu  
Karagözlü suzan thunbergia alata şubat güneş   sarı 150
Karagözlü suzan beyazthunbergia alata şubat güneş yarı dayanlıklı ılıman bölgelerde çok yıllık beyaz 120
Karışık renk haseki küpesi   mart yarı gölge çok yıllık   
Kına   gölge   yıllık pembe
Kırmızı alisyum alisyum maritimum ilkbahar/yaz başı güneş   çok yıllık kırmızı 15
Klarkiya pembe düğün çiçeğiclarkia speciosa ekim güneş-yarı gölge ekim ayı serada, çiçeklenme haziranda başlar çok yıllık pembe 45
Kozmoz cosmos/ bipinnatus şubat güneş haziran sonu çiçeklenme başlar yıllık karışık 60-100
Küstüm çiçeği Mimosa Pudica şubat - nisan  
Latin nasturtium majus mart-mayıs güneş haziran sonu çiçeklenme başlar ılıman bölgelerde çok yıllık turuncu 30
Mavi keten mart güneş kumlu toprak   mavi 40
Moonflower Ipomoea Alba şubat - mayıs güneş  
Mısır tarlası-karışık  ekim-şubat güneş papatya,lychins,agrostemma milas(mısır çiçeği) yıllık 15-60
Nazende-kokulu bezelye  ekim veya mart güneş çiçeklenme haziranda , ekim ayı serada ekilir yılllık   30
Orman menekşesi    yarı gölge   mor  
Pembe ebegümeci   şubat güneş çiçeklenme 15 haziran-7 temmuz yıllık pembe 60
PerenneafyonPerenne nisan güneş doğrudan bahçeye ??   100
Peri DeğneğiFairy Wands mart, nisan, mayıs    
Sabah sefası   nisan güneş çiçeklenme temmuz ortası başlar    300
Selluka vigna caracalla mart- mayıs arası tam güneş sarılıcı, tırmanıcıçok yıllık, dona karşı korunmalı krem, lila, pembe -
Süvari mahmuzu hazeran   donlardan sonra güneş-yarı gölge doğrudan bahçeye ekilir yıllık 120
Şebboy Cheiranthus-cheirii Şubat-Mayıs Yarı gölge çiçeklenme nisan-ekim Ilıman bölgede 2 yıllık, sıcak bölgede çok yıllık Karışık 25-70
İri papatyaMarguerite Blanche   temmuz-ekim beyaz 75
Karanfil oeille chabaud şubat-mayıs güneş çiçeklenme mart-ekim, ekimden 52 hafta sonra çiçeklenir çok yıllık karışık 50
Taşkıran   mart güneş   çok yıllık  
Uyuzotu   mart güneş yıllık 75-90
Vapur dumanı Ageratum şubat-mayıs güneş çiçeklenme 16. haftada, 15 temmuzdan donlara kadar çiçek mavi15-30 cm
Yaz çiçeği karışım   mart güneş doğrudan bahçeye ekilir  
Yaz asteri  mart güneş çiçeklenme temmuz ortası-...   60
Yıldız çadırıIpomoea quamoclit nisan güneş çiçeklenme temmuz ortası-... yıllık kırmızı  
Yüksükotu   haziran güneş fideler yaz sonu gerçek yerine dikilir iki yıllık/çok yıllık pembe 150
Zinnia, kirli hanım   nisan güneş martta kapalı yerde çimendirilebilir, çiçeklenme 15 haziran-... yıllık sarı 60

Düzenleyen Kiraz : 08-04-2011 saat 08:17 Neden: güncelleme
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön