View Single Post
Eski 06-12-2006, 07:08   #6
dortyuz
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Erkan hocam,
geçen sene koçtaşlara gelen nepentheslerin hepsi satılmıştı......

Zamanla ilgi artacaktır...çok değil birkaç sene öncesi ile şimdiki durumu bir kıyaslarsak etobur bitkilere karşı artan bir ivme var....

Türkçe bilgi ve kaynakların artması ile bu ilgi daha da artacaktır....
Yanlışınız var, özellikle Cevahir Koçtaş'ı takip etiim, uzunca bir süre satılamadıktan sonra geri döndü zavallı bitkiler, büyük ihtimalle de güzel yurdumdaki uygulamaya kurban gidip sigorta kapsamında imha edildiler...

Önemli olan satılması da değil ki, sizce o seriden satılan Nepenthes'lerin yüzde kaçı hayattadır şimdi? Artan ivme sadece resimleri veya büyük seraların Hollanda'dan getirdiği çok genel 1-2 türü görüp heves edenlerin aldıklarıyla oluyor, ve asıl artan ivme üzülerek söylüyorum bu bitkilerin ölme hızında.

Biz ne kadar çok bilgi ve kaynak sağlarsak sağlayalım, alıcılar asıl bilince varamadıktan sonra satacağımız bütün bitkileri ellerimizle ölüme yollayacağız. Sokaklardaki başı boş gezen kedi ve köpeklere dikkat edin, bir çoğu tonlarca para verip alınan cins hayvanlar, ya da birkaç kuşak sonrası kırmaları. Hadi onu da geçtim, hala çocuklarımızı sokağa atıyoruz biz yahu!

Fazlaca pesimist olduğum için kusura bakmayın, arada bir yurtdışından ithalat yapan büyük seraları geziyorum, ve üzülerek gelen bitkilerin 10-15 cinsi aşmadığını görüyorum. O kadar bilinçsiz tüketiyoruz ki çeşitliliği ellerimizle öldürüyoruz, ve etobur bitkiler de çeşitliliğin en uçlarında...

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön