View Single Post
Eski 05-12-2006, 08:10   #103
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Iyi gunler Tourkana, Buraya yazdigini ancak sen uyardiktan sonra gordum, bazan islerimin yogunlugundan burdaki her seyi hizla bir gozden geciriyorum. Bu ara senin yazdiklarin gozumden kacmis, gec verdigim cevap icin kusura bakma olurmu?

Ilk denemelerinizi karaagactan yapabilirsiniz. Bu ingiliz veya cin karaagaci olabilir. Alic da ilk bonsai denemeleri icin uygun bir agac.

Gonlunuzdeki agaclar olan, akcaagac ve geyik dikeni[alic] fidanlari elinizde yoksa, bonsaiye en cabuk ulasabileceginiz yontem bir fidancidan 3 ve yukari yaslarda fidan almaktir.[Fidan alirken nelere dikkat etmeniz gerektigi bu forumlarda yazilmistir okursaniz yardimi olur diye dusunuyorum.]
Celikleme ve air layering yapabilecek ana agaclariniz varsa, mutlaka deneyiniz.

Azalea bonsai, guzel oldugu kadar, zor bir bitki turu. Govdesi saksi icerisinde pek kalinlasmiyor, **** cok uzun yillar gerektiriyor. Tellenen dallari bukulurken cok kolay kiriliyor. Azaleani imkanin varsa yari golge bir yere dikip, onun yerde iki, uc yil buyumesine izin ver. Bu zaman suresinde sen de kendini bonsai konusunda iyice gelistirmis olursun, sonra azaleani topraktan cikarip istedigin sekli verir bonsai saksisina alirsin.

Bonsai bir omur surecek bir ugrastir,heyecan ve sabirsizligini anliyorum da ben yine, bu yolda yavas, yavas, emin adimlarla yurumeni diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön