Konu: Aşılama
View Single Post
Eski 18-01-2010, 17:25   #468
karaselvi
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Babamla bir arkadaşının arka bahçesinde gövdesi boyumuzu baya geçen bir dut ağacı görmüştük. Ama dalları budanmış yeni dallarda çelimsiz ve aşağıya sarkıktı. Sahibi ona aşı yaptığını ama yanlışıkla aşı dalını **** gözünü tam hatırlamıyorum ağaçın alt dallarından aldığı için aşının yukarı uzamadığını anlattı. bu onun için istenmeyen bir durumdu. Ama benim çok ilgimi çekmişti. Yıllar sonra sarkık dallı dut ağaçları başta olmak üzere başka cinslerde gördüm parklarda. Araştırdığımda bunlarında normal ağaç gövdelerine aşılanmış. sarkık cinsler olduğunu öğrendim.

Peki bu sarkık cinsler nerden bulunuyor ya da nasıl kültüre alınıyor?

Benim dut ağaçları üzerindeki gözlemlerimden şunu anladım ağaçların bütün dalları aynı özellikleri taşımıyor
devamlı uzayan göz araları mesafeli dallar
Sağa sola giden ağağı sarkan dallar
ve de sanki kökü kesilip ağaca yapıştırılmış bonzailer gibi görünen çok sık gözlü ve dallı kısımlar.

Sanırım bı dallardan her biriyle yapılan yeni aşı farklı özellikler taşıyacaktır. ağaçtaki sarkık dalları kullanarak sarkık türler elde edebiliriz belki. Tam olarak bu yöntemle sarkık dut tabir edilen dış mekan peyzajda kullanılan ağaçlara ulaşamasakta belki bir şansımız vardır. bence uğraşmaya değer bir fikir. sarkık dallardan aşı yapılır ve o aşınında daha sarkık dallarından tekrar daha sarkık dallr elde edilebilir belki.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön