View Single Post
Eski 16-01-2010, 05:49   #311
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Yapacağımız masrafları topraklarımız bize ödeyecektir.

Sayın arkadaşım acemi_caylak, Benim bütün endişe ve telaşım topraklara adına, adamın sana 10 lira organik gübre önermesinin nedenini belirteyimmi hastaya ilaç lazım olduğunun farkında siz bal alın diyor, zafiyet geçiren vücüda bal ne yapsın vaka bu, bence toprakları bu durumdan kurtaracak homusun toprakta sağlamanın yolu hümik asitlerden geçiyor.

Bize ahkam kesmek düşmüyor, firmalarda yetki tesçil belgesinin peşine düşmek bırakın bu işi üstlenen yetkililer yapsınlar, bizim birinci vazifemiz var olan topraklarımızdaki bu sorunu aşmanın yolunu bulup gidermek, serbest piyasa ekonomisi işliyor, buda sistemin parçası olsa gerek ben nice çok kalite leonarditler buldum fakat adam ton bazında kamyon hesabıyla haraket ediyor.

Bizler bilinçli olarak bir araya gelerek bu işi büyle toptan alım yapabilsekte kendi aramızda bölüştürerek bu işi ozanan kendi lehimize çevirebiliriz, toptancı leonarditi almış elinde kalmış satacak bilinçli çiftçiyi bulamamış, malını bizim gibi bazı parekedecilerin önünde ezilirmi, adam toptan alana malını kaptırıyor ben geliboluda, adam toptan aldı 3ton 7-8 lirdan torbasını, ben iki torba alınca 15 liradan verdi, adamda haklı malı ocakta doğrudan adama indiriyor taşıma nakliye depo paralarını asgariye düşürüyor, senin alacağın mal deposına indiriyor taşıma nakliya depo masrafları satana kadar işliyor nerden çıkacak bu masrafalar,

Hümik asitte böyle 30 litre hümik asit 60 lira bir litre alırsan 7lira diyor bende 30 litrelik bidonla alıyorum, nasıl olsa topraklarımın ihtiyacı bu, iş arz talep dengesi kuralı içinde düşünülürse ekonomi olur, en iyi mala en ucuz fiata elde ederiz, sözün kısası parana göre mal alırsın adamın karşısına tesçil ruhsat dersen adam senden şüphe içinde işi daima yokuşa sürerek sana müşteri muamelesi yapmıyacaktır, bozungunculuk yaparak topraklarımıza hizmet sağlıyamayız.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön