View Single Post
Eski 29-11-2006, 20:31   #5
ufukeles
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2006
Arkadaşlar,
Maalesef bu yazışmalara ancak bugün rasgeldim.
Poulowinia konusunda biraz yaşamış deneyimim var.

Bunların 4 türünün bizim ülkemize uygun olduğu söylenir. Karadeniz bölgesinde Ordu da değişik arazilere ve farklı toprak yapısına sahip 6 bölgeye bu ağaç dikildi. Bunlardan 3 adeti kendi kontrolümdeki araziler.

Bunlardan bir arazideki tamamen kurudu. Halbuki bu onun en iyi yetiştiği söylenen kumlu ve suya kendiliğinden ulaşabileceği arazi idi. Diğerleri ortalama 600 m rakım içerisinde dikildi. Bu arazilerin ortak özellikleri kumlu değil humuslu topraklardı.

Edindiğim deneyim ;
Bu ağaç hızlı büyüyor, ancak derin humuslu ve su ihtiyacı karşılanabilen yerlerde.

Bu ağaç 18 ay içinde 10 cm fidan boyundan 6 m boy ve 10 cm çapa ulaştı. Ancak bunun, deneme yetiştirme olduğu için sürekli gözetim ve bakım ile olduğunu sanıyorum. Bunu geniş orman yaptığında aynı bakım ve özen gösterilemeyeceği için bu hızla büyürmü bilmiyorum? Ancak tahminin kavaktan daha az bir bakım ile kavak hızı ile hasat yapılabileceğidir.

Verilen fiatlar afaki, öyle bir fiat yok. Kavak ya da daha iyisi ladin fiatına satılabilir.

Diğer taraftan hızlı büyüdüğü için hafif olduğu doğru ancak mukavemet özellikleri iyi. Sağlam ve hafif kerestenin tercih edildiği pek çok alan var. Pazar problemi olmayacaktır.

ufukeles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön