View Single Post
Eski 30-12-2009, 12:46   #1
sans43
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
sans43 / Agregatlı Topraksız Tarım Denemelerim

2009, 2010 ve 2011 yıllarında yapmış olduğum topraksız kultur çalışmalarımı burada bulacaksınız.

2009

Geçen yıl, Topraksız Tarım hakkında yaptığım araştırmalar sonucunda, internet ortamında tanıştığım sevgili arkadaşım Kudret TEZEL’ le yaptığımız sohbetler sonucunda yazları gittiğim Bodrum’da, altı metre uzunluğunda güneye bakan bir duvar dibinde amatörce Katı Ortam Kültüründe domates, biber, hıyar yetiştirmeğe karar verdim..

Kudret beyin çizdiği sistem şemasından yola çıkarak bu işi en ucuz şekilde nasıl yapabilirim çalışmalarına başladım.

Name:  dsc01458s.jpg
Views: 4567
Size:  17.8 KB

İstanbul Perşembe pazarından damlama sulama sistemi için hortum ve malzemelerini, akvaryumcudan 350 L/h debili Atman AT-101 akvaryum kafa motoru, ekler, musluklar ve akvaryum hortumu, çift çıkışlı bir hava pompası, iki tane hava taşı, Kudret Beyden besin kiti, EC metre, Balmumcudan pH indicator kağıdı ve Koştaştan bir adet Timer aldım. Bodrum’a gelirken Garden Gold firmasından Yalova : İzmit Yalova Karayolu Altınova Mevkii No:67 Altınova/Yalova (Ana firma İstanbul’da) Web adresi :

http://www.gartengold.com/iletisim.asp

15 blok cocopeat ve 100 litre tarım perliti, Bodrum’dan da bir yapı marketinden 6 m boyunda ve 20 cm eninde plastik lambri, 3 X 2 cm çıta, strafor, yeterince naylon örtü satın aldım ve sistemi yapmağa koyuldum.

Önce, 2,5 m uzunluk 40 cm en ve 30 cm yüksekleikte 2 tane yatak yaptım, aslında 20 cm yükseklik yeterli geliyor, bu yıl yükseklikleri 20 cm ye düşüreceğim. Yatakların içini strafor onun üsrünüde su sızdırmaması için naylon döşedim. Bir köşesinede drenaj için lavabolar için kullanılan süzgeçi monte ettim. Besin eriyiği için aynı töntemi uygulayarak 100 Litrelik bir depo yaptım. Drenaj hortumlarını yatakların altından depoya getirdim. Deponun içine kafa moturunu yerleştirip çıkışını damlama sistemine fişinide Timer'a bağladım. . 40 Litrelik suya hazırladığım besin Eriyiği koydum ve eriyiğin bol oksijenli olması içinde çift çıkışlı hava moturunu çalıştırarak hava taşlarından hava vermeğe başladım.

Name:  100_33950.jpg
Views: 4012
Size:  52.5 KBName:  100_3437.jpg
Views: 3692
Size:  21.0 KB

Yatakları besin deposunun olduğu yöne doğru hafif bir meyil vererek yerlerine yerleştirdim. Drenaj için monte ettiğim lavabo süzgeçlerine yatakların altından spiral hortum takarak depoya kadar getirdim. İçlerine 20 cm yüksekliğe kadar %60 cocopeat + %40 perlit karışımından oluşan agregat = substrat karışımını doldurdum. Yatakların üstüne damlama sistemini monte ettim. Fidelerin karşısına gelecek şekilde delerek akvarum hortum eklerini bu deliklere, hortumu da fidelerinin köküne damlatacak uzunlukta keserek (besin eriyiği kesinlikle yaprakların üzerine damlamamalı) uclarına da muslukları taktım.

Name:  100_3477.jpg
Views: 4028
Size:  71.1 KB

Fideleri itina ile dikip (17.04.2009) can suyu vermek için sistemi çalıştırdım. Damlama musluklarını damlama yapacak şekilde ayarladım. Fidelerin besin ihtiyacı az olduğu için zamanlayıcıyı günde üç kez 15 dakika besin verecek şekilde ayarladım.
Fidelerin boyları yatağın üst kenarına eriştiklerinde ortam çok rüzgarlı olduğu için 150 lik drenaj hortumundan 20 cm boyunda parçalar keserek fideleri muhazafaya aldım ayrıca bunların içini agregat ile doldurarak fidelerin boyun kısmını sağlamlaştırmış oldum. Sistemin üstünü, agregatı güneş ışınlarından korumak ve rüzgarla gelebilecek bakteri ve virüslere engel olmak için boydan boya naylonla kapattım.

Name:  100_3504.jpg
Views: 3748
Size:  69.9 KB

Artık sıra bitkilerin günden güne nasıl büyüdüklerini seyretmeğe geldi.

Düzenleyen sans43 : 19-05-2011 saat 18:37
sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön