View Single Post
Eski 25-12-2009, 15:57   #1
berduray
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Saksı soluncanlarından kurtulmak

Şanslı azınlığa dahil oldum dün...

Sayın Ahmeter'e bir kez daha şükranlarımı belirtmek isterim.

Aslında düşüncem İzmir güzelinin nazını bildiğimden; saksıdaki toprağı, kökleri dağıtmadan olduğu gibi alıp hemen daha büyük bir saksıya geçirmekti.

Ama saksıyı ters çevirip, bitkiyi çıkarırken fırlayan bir solucan acaba kökler arasında gerisi olabilir mi sorusunu getirdi aklıma.

Bunlar ailecek koloni kurmuşlardı saksıya...

Ayrıca beyaz renkli, tesbihböceğine benzeyen ve aile oluşturmaya çalışan bir böcek sürüsü köklere sıkı sıkıya yapışmışlardı...

Hemen köklere nazikçe su tutup, bütün toprağın akmasını sağladım.

Kökler saksıdaki solucan ve tesbihböceği ailesi yüzünden biraz zarar görmüştü ama toparlar diye umuyorum.

Gereken kök budamasını yaptım, çünki saksı altında spiral bir yay oluşturmuştu dar saksıda kökler.

Bir kaba biriktirdiğim yağmur suyuna, birkaç damla çamaşır suyu ve captain adlı antifungusit [mantar] ilacı karıştırıp, kökleri 10 dakika bu suda beklettim.

O arada saksımı çamaşır suyuyla dezenfekte edip, fotoğraflarını aşağıda eklediğim toprakla doldurdum.

Son olarak da aynı captanlı su ile azıcık suladım ve ona gereken desteği verdim.

Umarım yanlış bir şey yapmadım, umarımherşey yolunda gider, nazlı kızım yaşar.

Yaşadığım yerde lodos ve poyraz şu aralar oldukça etkili, o yüzden bahçeye cesaret edip dikemedim.

Hava da olur da eksiye düşer diye saksıda tutmayı düşünüyorum.

Ne dersiniz yanlış bir şey yapmış mıyım?Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön