Konu: Kertenkele
View Single Post
Eski 18-12-2009, 16:02   #28
Buladan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın sukunet,

Büyük ihtimal o bahsettiğiniz hayvan süleymancık ( köy göçüren ). Yazın sıcakta çok olur. Yazlıkta her akşam veranda duvarlarında onu görüyoruz. Geceleri de onları koşturan sansarlar damları altüst ediyor bizim sitede. Zararsız bir hayvan ama evdekilerde içeri girecek diye hep endişe içindeler.

Hoşçakalın.
Eğer ki yöresel isimlerini verdiğiniz ilk mesajdaki beyaz/şeffaf olan kerktenkele ise bir yöresel ismini de ben vereyim =] Mersin'de "mundarenik" diyorlar buna. Sanıyorum renginden ve küçüklüğünden kaynaklı böyle bir isim verilmiş. yani yeşil olmadığı için mundar, küçük olduğu için de enik denilmiş...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Çok gördüğüm ama ismini bilmedigim bir tür. Recep yazıcı oğlu barajıyla mezarlık arasında güneşe bakan tarafta güneşleniyorlardı ama çok ürkekler bunu zor çektim.
Buna da yine Mersin yöresinde "koçmar" denir. Montivipera'nın da dediği gibi sıklıkla bir kayanın üzerinde güneşlenirken görülür. Başı diğer kertenkelelere oranla vücuduna göre büyüktür ve söbü değildir. Başını kaldırarak, hareketsiz durduklarından (malesef) köylerde çocukken kuşlastiğimizin hedefi olmaktan kaçamamışlardı... Çocukluk işte...

Buladan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön