View Single Post
Eski 16-12-2009, 15:30   #29
Ziya Soner
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Wink Orkilerimin bir kısmı NGBB'de...

Saygıdeğer Çiçeğin,
Saygıdeğer Sevenleri;

Telefon ve mail yolu ile merak edilerek sorulan sorulara yanıt vermek için bu yazıyı yazıyorum.

Bizim seramızdaki orkidelerin tümünü satmaya karar verdiğimizde seranın tamamını almak için, biri Azerbeycanlı diğeri Hollanda İtalyan ortaklığı olan iki ayrı şirket orkidelerimize talip oldular.

Hollanda kökenli olduğunu zannettiğimiz şirket, 100 saksı bırakın dediğimizde,
hiçbir saksı bırakmayacaklarını,tamamını, hatta kazanlar ve ekipmanları (sulama,fog sistem,fertilizer v.s) dahil tümünü istediklerini beyan ettiler.
Fiatta da sorun yoktu.,

Ancak, araştırdığımızda Türkiye de bulunan tek gerçek damızlık olan bu saksıların alımı ile orkidenin damızlığının ülkemizde hiç kalmamasının hedeflendiğini gözlemledik.

Milliyetçiliğimizin ağır basmasının yanısıra, hiçbir orkidemizin kalmayacak olması bizde oldukça panik yarattı.
Ve ilgilenmemeye karar verdik.

Daha sonra seranın fiziki yapısının kışı zor geçireceğini düşünerek azerbeycanlılarla dörtte üçünü vermek üzere anlaşma safhasına geldiğimizde
BUKET hanımefendi isimli bir orkideseverin yönlendirmesiyle, sayın NİHAT GÖKYİĞİT bey devreye girdi.

Bu damızlıkların Türkiyeden çıkmaması lazım diyerek ufak bir sera projelendirmemizi istedi.

Neticede,62.5 m2 lik ufak bir sera yaptık. (NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKI-ATAŞEHİR)

Ve 500 ölçü saksıyı buraya verdik.Şimdi bu miktar kızımız NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK PARKINDA,orada görmek isteyenlere de DUYURULUR.

Bu satışın akabinde Sayın Nrkrkmz hanım devreye girdi ve bir miktar saksıyı kendine ayırdı.

Sonra orkide aşıklısı Sayın ZEYNEP hanımefendi de bir miktar saksıyı kendine ayırdı.

Sayın RECAİ ARSLAN 5 saksı aldı.
Vaktinizi almamak için diğer münferit rakkamları yazmıyorum.

Şimdi burada Sayın Nrkrkmz'ın başkanlığında ileri dönük olarak Anonim bir ORKİDESEVENLER birliği oluşturuldu. Yeni bir yerde veya burada, yeni büyük sera ile yolumuza devam etmeyi planlıyoruz.

Bu vesile ile bu orkidelerin Türkiyeden çıkmasına engel olan, yukarıda ismi geçen TÜM ORKİDESEVENLERE, ve bizlere tanışmamızda ve bu sevgi birliğinin bir araraya gelmesinde tartışmasız rolü olan AĞAÇLAR.NET'e ve Sayın MALİNA ya teşekkür ediyorum.

Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.
HEPİNİZİ BEKLERİZ.
Bilgi vermek istedim.

EN DERİN SAYGILARIMLA

Düzenleyen Ziya Soner : 16-12-2009 saat 18:55 Neden: imla ve cümle düşüklüğünü düzeltmek için
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön