View Single Post
Eski 30-11-2009, 14:50   #1
MSaygin
Ağaç Dostu.
 
MSaygin's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-01-2006
Şehir: Adana
Mesajlar: 1,794
Yarı aydınlık, iç mekana uygun (Japon Şemsiyesi, Kentia, Areka, bambu vs.)

merhaba,

Bir tesiste daha önce görmediğim bitkiler gördüm, ya da belki daha önce görmüştüm ama o şekilde güzel bir peyzaj içinde olmadıklarından dikkatimi çekmemişlerdi.

Araştırınca birisini buldum, Howeia forsteriana imiş, Kentia palmiyesi de diyorlar;

Name:  Howeia forsteriana.jpg
Views: 7711
Size:  64.0 KB

Fotoğrafını çekemedim ama çizerek anlatmaya çalışacağım ikincisi ise muhtemelen Japon Şemsiyesi (Cyperus alternifolius) ama emin olamıyorum.

Name:  bitki.gif
Views: 7374
Size:  16.1 KB

Emin olamıyorum çünkü forumdaki bilgilere göre sucul bir bitki bu ve normal toprak harçları çok uygun değil gibi.Ancak tesiste, bu bitki yerde, çakıl taşları arasındaydı.Eğer gömülü bir tank içinde değilse.

İkincisi, fotoğraflarda Japon Şemsiyesinin tepe yaprakları uzun ve savruk görünüyor ancak benim gördüğümün yaprakları daha kısa ve düzenli idi.Yani tepede oluşan dairenin çapı daha küçüktü.Sadece bu altfotoğraftaki bayağı benziyor, belki çeşitleri vardır.

Name:  cyperus_alternifolius.jpg
Views: 4746
Size:  57.4 KB

Bu Japon şemsiyesi bile olsa, bana iç mekanda, çok da aydınlık sayılmayacak bir yerde kullanmak üzere, bunlara benzer, hatta bambu tipinde bitkiler önerebilir misiniz? İç mekan bambuları da olabilir.

Benim aramada kısaca gözüme çarpanlar, Bambu palmiyesi (Chamaedorea seifrizii), Dypsis lutescens(Areca palmiyesi), Chamaedorea elegans.
Bir de Cyperus Papyrus var, aşağıda;

Name:  CyperusPapyrus.jpg
Views: 9923
Size:  45.6 KB

Bunlardan, ya da benzeri başka bitkilerden iç mekana en uygun hangisidir?

Teşekkürler.

 
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön