View Single Post
Eski 25-11-2009, 00:50   #1
Mustafa Umut
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Bitki ile epoksi nanotüp levha üretimi

Şimdi yazacaklarım sadece çeşitli teknolojiler arasında yaptığım gezinti sonucu aklıma gelen ve çok ilginç sonuçları olabilecek bazı düşünceler yani kızmanıza gerek yok
Her ne kadar lisenin fen bölümünü bitirsemde o zamanlar dersleri iyi dinlememişim.
İlk sorum organik tanımı ile ilgili , anladığım kadarıyla petrol , bitkisel **** denizlerdeki organik kalıntılardan oluşuyor ve bizde bundan plastikleri yapıyoruz , yani bugün kullandığımız ve doğanın yok edemediği ürünler aslında doğanın bir ürünü
Yaptığım araştırmalar sırasında tecnora adlı bir şirkete rastladım , bu şirket lignin ve selüloz elyaflarını karıştırıp bir termoplastik yapıyor. Bu plastikten çok düzgün parçalar üretmek için ya kalıp ve enjeksiyon kalıp makinesi kullanacaksınız **** granüllerden kaba saba ısı yardımıyla parçalar yapacak sonra cnc ile düzelteceksiniz.
Bu şirketin daha eski ürünleri arasında fenol bazlı termoset plastik buldum galiba fenolde yine ağaçtan elde edilme.
Dikkatimi çeken ama yanılabileceğim bir şeyde epoksininde fenol bazlı olması
Burada hedef ortaya çıkıyor , bir bitkiden genetik müdahale ile epoksi elde edebilirmiyiz.
Daha da ileri giderek bazı bakterilerden elde edilen nanotüpleride bu epoksi içinde yetiştirerek ve alacağı şekli çok küçük bir fraktal kodla saptayan bu bitkiye , bu geni kesip yerine levha üreteceği kodu girerek , mesela bambu gibi günde 1 metre büyüyen bir bitki ile epoksi nanotüp kompozit levhalar üretebilirmiyiz ?
Mesela levha parçalandığında doğaya karışacak ama levha halinde doğadan etkilenmeyecek bir plastikten geliştirilebilir.
Biliyorum bunlar çok fazla ama MIT ye böyle adamları alıyorlar.

Saygılarımla ,

Mustafa Umut Saraç

İstanbul

Mustafa Umut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön