View Single Post
Eski 21-11-2009, 16:20   #61
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sevgili arkadaşlar!
agaclar.net yine çok güzel bir toplantı gerçekleştirdi. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık.

Hem toplantıya katılan bütün arkadaşlara hem de sevgili sevilay'a bu güzel organizasyonu yaptığı için, hocamız Jilber'e de bizlere bu çok önemli bilgileri vermesinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.
Bugün değerli ve önemli bilgiler edindik. Mantarın, mantar denilip de geçilemeyeceğini fark ettik.

Ben, sabah saat 8.30 da arkadaşımız hozat ve sevilay'ı alarak Belgrat ormanın yolunu tuttum.
Buluşma yerine geldiğimizde hem biz agaclar.net hem de mantar toplama gurubundan pek çok arkadaşın gelmiş olduğunu gördük.

Listemizde gelecek sayısı 40-41 kişiyi gösteriyordu ama eminim ki 60-70 kişi olmuştuk.
Önce sıcak sıcak çaylarımızı içtik.
Daha sonra Jilber hoca kısa bir bilgi vererek bizi grup grup ormana dağıttı.
Herkes elindeki sepete bulduğu mantarlardan birer numune alacak, ve saat 12.30 da toplantı alanına dönecekti.

Biz de hozat ile beraber yola koyulduk. Limon oğluyla beraber fotoğraf çekme işini yüklendi. Nur, kendini yorgun hissediyordu ama dayanamadı o da sevilay, praecox, bonsaisever ile bayırlara tırmanmaya başladı.

Önceleri hiç bulamayacağımı sanmıştım, meğer ne çok mantar varmış ne de değişik türleri.
Topladıklarımızı bazen fotoğraflıyor bazen de bize söylendiği gibi nazikçe kopararak sepetimize atıyorduk.

Hava güzeldi, orman güzeldi, ortam ise şahaneydi. Ne çok keyiflendim bilseniz.

Söylenen saatte döndük, herkes sepetindeki mantarları masalara yerleştirmeye başladı.
O kadar çok mantar toplanmıştı ki renk renk ve çeşit çeşit.

Daha sonra Jilber hoca, ayrı bir masa üzerine bizim masalardaki çeşitlerden birer ikişer alarak toplantıyı açtı.
Hangileri öldürücü, hangileri zehirli, hangi tipleri yenilebilir, hangileri kokar tek tek anlattı.

Mantar konusunda hemen hemen hiçbir fikrim yoktu bu yüzden sadece kültür mantarı tüketirdim. Şimdi ise biraz birşeyler öğrendim ama bundan sonra kültür mantarını bile tüketmekte zorlanacağım.
Bu işin şakası yok, yok annem bilir yok şu iyi bilir ile yola çıkmak büyük tehlike.

Güzel toplantımız sona erince, yine çaylarımızı-kahvelerimizi içtik. agaclar.net grubu olarak toplandık ve biraz daha sohbet edip ayrıldık.

Ben fazla fotoğraf çekemedim. Fotoğrafları limon, Nur ve başka arkadaşlar çektiler. Umarım çabuk yüklerler.

Başlık açılana kadar ben bir-iki tane yükleyeyim sonra yerine taşınır.

Mantarla Tanışma Toplantıları (14 Kasım-21 Kasım 2009)

Hozat ve Nur, ellerinde sepetleri mantar toplamaya hazırlar.

Name:  PB212585 (600 x 450).jpg
Views: 1220
Size:  57.2 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön