View Single Post
Eski 20-11-2006, 21:13   #91
acerpalmatum
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Ali hocam geçtiğimiz cumartesi seralarda rutin gezintimi yaparken poşete dikilmiş fakat poşeti yırtıldığı için köklerinin büyük bir kısmı dışarıda kalmış (üzerindeki otlara bakılırsa uzun bir süredir bu durumda) kenara atılmış bir ıhlamur dikkatimi çekti köklere biraz daha dikkatli bakınca ağacın beni al ve bir kaya üstüne dik diye bağırdığını farkettim. Hemen bir kaya buldum ağacın ana kökünü kestim. Ağacın köklerini çıplak hale getirdim. ana gövdenin kestiğim köküne (yaklaşık 3 cm çapında) budama macunu sürdüm macunuda kayaya sabitlerken zamk gibi kullandım. tellerlede bağlayınca kaya üzerine baya sağlam oturdu. Bu işlemler sırasında yanımda makina olmadığı için resim çekemedim.

Eve dönünce internetten bu tekniği araştırdım. gördüğüm kadarı ile bu konudaki bütün çalışmalarda kökler kayaya sarıldıktan sonra naylon gibi bir şeyle sarılmış. Ben kayayı ve kökleri tamamen toprak altında kalacak şekilde gömdüm fakat bir bez veya naylonla sarmadım. Yeterlimi ? Bu teknikte köklerin bir şeyle sarılması önemlimi ? Örneğin aklıma şimdi gelen köklerin dışa bakan yüzü bir naylona veya beze temas ettiği için bu bölgelerden kök çıkması engelleniyor olabilir

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön