View Single Post
Eski 20-11-2006, 14:40   #2
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
EB isimleri

Türkiye de bulunanların zaman içinde halk içinde verilmişleri var sanırım örneğin

Aldrovanda vesiculosa = su çarkı veya
drosera rotundi folia sanırım "güneş gül"

ancak benim lise çağlarımda resimli bilgi ansiklopedisinde örneğin sarracenialar veya darlingtonialar ve nepenthesler için cadı kazanı, cadı hunisi, gibi isimler verildiğini bugünlerde gülerek hatırlar gibiyim.

Heliamphora bataklık testisi diye çevirsek nutansı heteradoxası minörü ne olacak hele sar.

hybirdlerine ne diyecez.
kırmızı cadı hunisi = sarracenia purpurea mı???

Bir geyik boynuzu eğrelti otu (platicerium) geyik boynuzu kaktüsü ile karıştırılan bir terim kargaşasına ben şimdi cephalotus follicularis için kafadan kıllı torba gibi bir terim türetmem ne kadar doğru olur.

kaldı ki salepgillerde dahi iş cıvığından çıkmış. üniversitelerimizin ilmi publikasyonları var mıdır bilemem ancak dünya üzerinde ilk sadece iskenderunda rastlanan pinguicula crystallina nın geçmiş yıllarda Macar'larca keşfi ve litartüre katkılarını göz önüne alırsak bu konuya "ciddi" anlamda pek de ilgili alakalı değiliz sanırım...

belki bu konuda Mine Pakkaner hanımefendi bize yardımcı olabilir.
bu bilgiler doğrultusunda.
kararı size bırakmamla birlikde ben yazılarımda belki de nedense ( inadla) orjinal ismi olan, latince rumca karışık isimlerinde kalmayı yeğliyeceğim.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön