View Single Post
Eski 07-11-2009, 23:19   #1
Sevilay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Mantarla Tanışma Toplantıları Hakkında

Jilber Barutçiyan'ı Kanal D de Okan Bayülgen'in Pazartesi Gecesi programında tanıdım.

Sabahın 3,30 una kadar izledikten sonra, internette araştırdım ve mantarın başlıbaşına bir bilim olduğunu öğrendim.

Bu güne kadar mantar ile ilgisi, marketten aldığı kültür mantarından öteye gitmeyen ben, yeni bir deryaya giriyorum artık.

Jilber Barutçiyan ile ilgili aşağıdaki bilgileri topladım öncelikle..

Jilber Barutçiyan; Mantar Uzmanı.

Türkiye'de arkeoloji eğitimi aldıktan sonra 1984 yılında İsviçre'ye gitti.

İsviçre'de amatör olarak mantarcılığa başlayan Barutçiyan, bugün İsviçre Sağlık Bakanlığı'nın onayından geçmiş bir mantar uzmanı.

Kişilerin topladığı mantarları kontrol etme, her türlü mantar ticaretinde sertifika yazma ve kurs verme yetkisi veren bu sertifika dünyada sadece İsviçre Sağlık Bakanlığı tarafından verilebiliyor.

24 yıldır mantarlarla uğraşan Barutçiyan, mantarlar hakkındaki bilgilerini amatör olarak mantar toplamak isteyenlerle de paylaşıyor.

Mantar meraklıları için Fransızca ve Türkçe olarak kurs veriyor. Kurs, yaklaşık 5 saatlik teori ve bir günlük arazi çalışmasını içeriyor.

Kursun amacı katılanlara mantar hakkında genel bilgiler vermek, zehirlenme risklerini ortadan kaldırmak ve en azından 5-10 çeşit leziz ve kıymetli mantarı tanımalarını sağlamak ve doğa sevgisini paylaşmak.

Kaynak

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön