View Single Post
Eski 08-11-2009, 21:55   #1
sergun
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2009
merhaba,
siteye yeni üye oldum ve yeni aldığım bir tarlaya ne fidanı dikeceğime karar veremedim. bu konuda sizlerden destek bekliyorum.
çanakkale'de denize yakın yaklaşık 4 dönüm hafif meyilli, yani düz olamayn bir arazim var.
arazideki toprak hafif kireçli ve killi, denizden gelen rüzgar esintisine açık, ancak düz ovanın bitiminde yamacın başlangıcında oldugu için rüzgaralara da yamaçtaki tarlalara kadar açık değil.
sulama konusunda problem yok, sulama kanalına çok yakın.
etrafta daha çok yamaç kısımlarda zeytin ağaçları dikilmiş. ağaçlar oldukça iyi görünüyor.
şimdi merak ettiği konulara gelince;
1. hangi ağaç veya ağaçlar burada yetiştirilebilir?
2. kısa zamanda hangilerinden verim alabilirim?
3. çok bakım ve ilgilenme istemeyen ancak elde edilen ürünün satışında problem olmayan hangi agaç dikilebilir? (ceviz, zeytin, nar, kayısı, vs ??)
4. bir çok kişi zeytin dikilmesini tavsiye etti, ancak forumları okuyunca zeytin dikmenin çok avantajlı olmadığı, hatta arz fazlası oldugunu söyleyenler var, sizler ne dersiniz, veya hangi zeytin türü için bu söylenemez?
5. erik gibi taze meyvası tüketilen ağaç dikmek istersem ne olur? pazar problemi veya yetiştirme problemi yaşarmıyım?

burada mümkün oldugunca aklıma takılan soruları sormaya çalıştım, ne yaparsak doğrusunu ve güzelini yapmak lazım. sormayan yolunu şaşmış soran dağları aşmış diye boşuna dememişler, sizler tecrübelki kişiler sayesinde dağları aşmayı umuyorum, herkese teşekkürler....

sergun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön