View Single Post
Eski 07-11-2009, 20:56   #29
Yasmins
Ağaçsever

Yasmins's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
Sevgili karadutçular ben bu meyveyle çocukluğumdan buyana tanışırım. Evlenip İstanbul,a geldikten sonra özlemlerim arasında yerini alan bir meyvedir. ****** bizim karadutun da bir hikayesi vardır.Şimdi anlatmaya çalışıyorum.Bu dut Balıkesir,Bandırma,Dedeoba köyünde yaşam mücadelesi vermektedir.Bir rivayete göre Kurtuluş savaşında bir atlı yunan subayı atını buraya birkazık saplayarak bağlamış.Daha sonra orada kalan kazık karadut olmuş.Diğer bir rivayette ise bu ağacın bir hazine yerinin işareti olması. Bu yüzden hazineciler arasıra ağaca zarar veriyorlar. Buyıl köye gittiğimde koruma altına alındığını
duydum fakat nekadar gerçek bilemiyorum.Ben çocukken çok ulu, ürkütücü ve heybetliydi.Annemler karadutta yılan var çok büyük sakınha gitmeyin diye bizi korkuturlardı.****** gidip üzerinden düşmeyelim diye.Bütün köy çocuklarının oyun alanlarından biridir.Ama artık çok yaşlı ve yorgun görünüyor. Bu ağacın ciddi bir korumaya alınması gerek ilgilenen arkadaşlar bunudikkate alsın lütfen.Geçen yıl tohumdan üç fide yetiştirdim.Arkabahçemize birtanesini dikicem ama kayınvaldem ve ablam ekmemi istemiyorlar onun kadar büyük olur kökleri binanın altına gidermiş...

Yasmins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön