Konu: Madımak
View Single Post
Eski 29-10-2009, 21:13   #9
Faruk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Sayın Agozce madımak mevsimlik bir bitkidir. Mayıs yağmurları ile yeşerip haziran sonu gibi tohumlarını döküp sararan bir yeşilliktir. Biz her yıl Mayıs ayın da toplamaya giderdik. Aşağı yukarı 1 çuval toplardık. Bunun hepsini annem konserve kurar gibi konservelik şişelere kurar biraz kaynatıp rengini hafif sararttıktan sonra kış için saklardı. Geçmiş zaman ifadeleri kullanıyorum ama şuan toplayamıyoruz. Afyon da ikamet ederken topluyorduk. 4 yıl önce Kocaeli ye taşındığımız için toplayamıyoruz. Bunun yerine her yıl semt pazarına satılmaya gelen madımağı fazlasıyla alıp kış için aynı şekilde annem konserve şeklin de istifliyor. Kurusunu da anneannem memleketimizden toplayıp kurutup getiriyor. Tazesi kurusundan çok lezzetlidir. Madımağı toplaması zor olduğu için kilosunu da pahalıya satarlar. Bizim semt pazarlarımız da bu yıl 8 liraya kilo satışı oldu. Madımağı şuan kışa girmekte olduğumuz dönemler de bulup alamazsınız. Mayıs ayını beklemeniz gerekir. Tohumu çok küçük olup kızıl renktedir. Tohumunu toplaması zor olduğu için toplayıp satmazlar. En azından ben öyle biliyorum. Tohumları oluştuktan sonra düştüğü yerden ertesi yıl tekrar çıkar...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön