View Single Post
Eski 24-10-2009, 22:47   #1
Samsunlu55
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Smile Muşmula Yetiştiriciliği

Muşmula hakkında bir bilgi bulamadım. Ülkemizde çok güzel yetişen bir meyve. Ne hastalığı var ne bir derdi.Ne sulamak ister ne gübrelemek. Tek derdi meyvede oluşan kurtlar. Bu çok sevdiğim meyve hakkında birkaç bilgi:

MUŞMULA YETİŞTİRİCİLİĞİ
Çiçek tablasıyla sarılmış etli meyveleri, eriksi yapıdadır.
Yabani olanları daha küçük olur.
İçinde sertleşmiş tohumları bulunur.
Olgunlaştığında koyu kahverengiye dönen meyve kabuğu ve koyu kahve meyve eti vardır.
İlk koparıldığında buruk bir tadı vardır.
Bir süre beklenildiğinde yumuşar ve lezzetlenir.

MUŞMULA
Muhtelif kaynaklarda bu çeşidin orijininin Güney-Batı Asya ve Güney-Doğu Avrupa olarak gösterilmesinin yanı sıra; Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu döneminde yetiştiriciliğinin yapıldığı da aktarılan bilgiler arasındadır. Bu cinsin bazı türleri ülkemizde doğal olarak ta yetişmektedir. Yunancada Mousmoulia ismiyle adlandırılmaktadır.

Ağaç Özellikleri
Orta verimlidir. Her yıl ürün verir. Yetişkin bir muşmula ağacı yaklaşık 8 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Yaprakları koyu yeşil ve ovaldir.

Meyve Özellikleri
Çiçek tablasıyla sarılmış etli meyveleri, eriksi yapıdadır. Yabani olanları daha küçük olur. İçinde sertleşmiş tohumları bulunur. Olgunlaştığında koyu kahverengiye dönen meyve kabuğu ve koyu kahve meyve eti vardır. İlk koparıldığında buruk bir tadı vardır. Bir süre beklenildiğinde yumuşar ve lezzetlenir.

Hasat Zamanı
Ekim 25 ile Kasım 15 arası hasat edilir.

Tozlayıcılar
Kendine verimlidir.

Kaynak: http://www.meywecilik.tr.gg/%26%2310...6%23945%3B.htm

Yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiye ulaşamadım bu konuda bizi aydınlatabilecek bir arkadaşımız çıkar umarım.

Name:  Salim004.jpg
Views: 64277
Size:  77.9 KB

Bu küçük yabani muşmula görünüş itibariyle ve arka planıyla ilgimi çekti ve resmini çektim. Arkadaki kayalara yılanlı kayalar deriz her zaman yılan bulunur çoğu zamanda gözle görülür.

Name:  Salim005.jpg
Views: 56817
Size:  77.1 KB

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön