View Single Post
Eski 20-10-2009, 18:04   #85
konkordation
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
hercai menekşe tohumlarım hakkımda

selam öncelikle buradaki herkeze deneyimlerini ve bilgilerini paylaştıkları için çok teşekkür ederim ve bende bir kaç şey söylemek ve tabi sizinde bu konu hakında ki görüşlerini zi almak istiyorum...
bundan yaklaşık iki hafta önce eminönünden hercai menek şe zinya çiçeklerinin tohumlarını almıştım hatta vilmorin markası vardı paketin üzerinde...
ben heralde mart gibi falan uygundur diyip ekmemiştim tohumları alır almaz ama nette dolaşırken bu sayfayı gördüm işte 15 20 gün önce dikip de sonuç almış arkadaşlar varmış meger onları görür görmez bende diktim hemen belki olur diye...
bu arada ****** bütün yorumlarıda okudum...

plastik bardaklara 5 ayrı fide oluşturdum... o günde yağmur vardı hatta gittim bahçeden topragı aldım balkonda topragın içinde olan çakılını taşını solucanını ayırdım ayırabildiğim kadarıyla...sonra da kimisini direk gün ışığı alan yere (ama sürekli gün ışıgı değil gölgede bi gün ısıgı) ... kimisini odanın içine ... anlıyacagınız biraz geç kaldıgım için ortam sorunu olmasın diye bütün farklı ortamlara koydum birisi olsun tutsun diye... benim için önemli olan birisi için hayatımda ilk defa bir çiçek la ilgileniyorum... hemde tohumundan .... bu şekilde olanı değerli buldum... şimdi iki gün oldu dikeli denildiği gibi arada bir süt artıgı falan da veriyorum... ama beni endişelendiren bişi var... fidelerin topragında küçük küçük solucanlar var bunların zarar verebileceginden korkuyorum... bugun hatta çamlıcadaki büyük çamlıca fidanlıgına gittim onlara da sordum bu durumu tohumları dikmekte geç kalmışsın biraz dediler ağustos ta ekildiğini söylediler mevsimine göre değişiyormuş menekşede ... ve içindeki solucanların da küçük oldugunu söylediğimde bişi olmaz dediler topragı havalandırır onlar iyi olur dediler ...
ve hatta oradan bugun torflu toprak aldım ...
şimdi olay bu ...

bana yardım edebileceğiniz söylemek istediğiniz birşeyler varsa lütfen yorumlarınızı bekliyorum... mesela o aldıgım torflu toprak ı nasıl kullanmalıyım ve bu solucanlar hakkındaki sizin görüşleriniz neler dir lütfen yardımcı olursanız sevinirim... şimdiden teşekkürler

konkordation Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön