View Single Post
Eski 16-11-2006, 13:43   #25
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Orchis'ler salepgiller

Orchis yunancada oğlan yumurtası demek yanlış anlaşılmazsa "oğlan taşağı" yazacam ama sadece bilimsel anlamda algılayın uygun bir kelime biliyorsanız adminler düzeltebilir aklıma gelmedi şu an...
bu ekdeki çizimde de görebileceğimiz gibi Orchis laxiflora gibi türm orchis sınıflarının adeta bir oğlan çocuğunki gibi hayaları var bu yumrular özelikle Orchis masculade kurutulup öğütülmek sureti ile salep elde edilir. diğer Orchisler militaris macalatum laxi. vs. gibi türleri patates yerelamsı gibi bir relasyon içinde hepsinde nışasta olmakla beraber en güzel salep tadı verenin O.mascula'nın olduğu biliniyor. bu yumrular her sene bir adet oluşuyor yaban hayatdan sökülürken birini alıp diğerini bırakmak sureti ile söküldüğü söylense de çiçek açmış bir orkide türünü yerinden söküp de tek yumrusunu alıp diğerini bırakanı var mı bilmem de kaldı ki dikilse de çiçekli bitkinin altı söküldü mü seneye yaşamını devam ettirmesi konusunda foruma düşünmeye sunuyorum.
işte tüm bu bilgiler ışığında ben hala Orkide olacaksa Orchis sınıfı ütretimine biraz kafa yormak gerekliliği üstünde duruyorum
gerçi diğerleri gibi hatta bir BLC Brasso-Laelio-Cattleya üçlü hybridinin avuç kadar büyüklükteki çiçeği ile kıyas götürmeyecek bir çiçeği var ama sanırım bundan evvelde dediğim gibi bu konuda sanırım devlet desteği var.
Name:  orclaxi.gif
Views: 16296
Size:  20.7 KB
Salep Orkideleri
Cymbidium
http://www.orchis.de/orchis/docs/d002a.htm

Düzenleyen praecox : 16-11-2006 saat 16:10 Neden: düzeltme
praecox Çevrimdışı   Başa Dön