View Single Post
Eski 14-10-2009, 11:54   #131
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Biz virgüller mutlaka doğru yerde olsun bile demiyoruz ki, sadece kullanın diyoruz.

Allah aşkına yazıyı bu formda gönderenler var. Siz olsanız ne yaparsınız?
Nokta, virgül kullanın demez misiniz?

Alıntı:
Hepimiz iyi veya orta derecede Türkçe Yazım Kurallarını biliyoruz Fakat bir de şu konuya değinmek istiyorum ki; İngilizce de bile bir günlük dil bir de iş İngilizcesi vardır Türkçe' de de samimi içten bir dil bir de mesafeli bir üslup vardır Aramızda farklı geleneklere lisanlara sahip çeşitli eğitim seviyesinde arkadaşlarımız var Bizim ortak noktamız doğa Gerçekten bahçe merakım yeni başladı ve yetiştirdiğim ilk çiçeklerin yapraklandığını görüp heyecanla sizlerle paylaşmak isterken sizleri kendime yakın hissettiğimden imla kurallarına çok dikkat edemiyorum bu benim heyecanımdan inanın bazen sevinçten ya da sormak istediğiniz sorunun öneminden tekrar okurken bile farketmiyorsunuz hataları Çünkü beyin işlevi tamamlamak ve doğrusunu görmek istiyor başka bir konu ile meşgulken Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı düzelttim Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı Peki şimdi soruyorum biz doğa ile neden ilgiliyiz Neden bitkileri seviyoruz onları yaşatmaya çalışıyoruz Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum Çünkü bu bana stres yaratacak Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum ama karşımdaki kişiler ile araya yok yazım işaretleri yok yalnış yazım meselesi biraz stresli Doğaya karşı bu kadar esnek ve hoşgörülüyüz bu sitede de insansı hatalara neden hoşgörüsüsüz ve kurallar koyuyoruz İmla kurallarına dikkat edilecek ama her işte hata payı vardır İnsanın olduğu yerde hatalar kaçınılmazdır Lütfen bunu da unutmayalım bir çiçeğin büyümesi herkeste farklı oluyor bir kurala bağlanamıyor sevgiyle hoşgörü ile büyüyor Ya biz neden kurallara sarılıp sıkı sıkıya tutunuyoruz bunların insanı gün gelip boğduğunu göremiyor muyuz Doğayı seven bir çiçeğede yazıya da dikkat eder fakat insanız Burada hatalar şu böyle yazdı şu hata şu anlama geldi diye ortalıkta forum yaparsak bizim bize anlayışımız nerede kalır Yeni üye arkadaşlar düzgün Türkçesinden dolayı üye olmuşlarsa bu da çok entrasan bir konu bence Acaba Türk Dil Kurumunun sayfasına da üyeler mi merak ediyorum Ben şahsen bilgi verici bir site olduğu için üye oldum ve çok şey öğrendim Chat tarzına hayır kurallara dikkat edelim ama bunu sıkı sıkıya çerçevelemek insanı bir müddet sonra yazmaktan soğutur Anlaşılan sade sevecen sıcak bir yazı çok iyi imla kurallarına uyulmuş bir yazıdan son derece anlaşılır ve mutluluk vericidir Ben yazının tam duyguları ifade edemediğini düşündüğümden mutlaka cümle olumlu mu olumsuz mu anlaşılsın diye gülücük işareti falan koyarım ama bakın onu da koymayacağım chat tarzı olmasın diye İçindeki duyguyu herkes kendince anlasın Bu arada uyarıyı yazan birkaç arkadaş mesajı gönderirken foruma onlar da birkaç harfi unutmuşlar bakın işte hata insana mahsustur lütfen hoşgörü Hayatın bile kuralları yok her seferinde bizi farklı etkiliyor olaylar Saygılar ve Sevgiler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön