View Single Post
Eski 12-10-2009, 02:20   #11
ragger
Yeni Üye

ragger's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2009
dönemin padişahlarından biri vezirinide yanına alır saraydan cıkar ülkesini gezmek icin az ilerde epey yaşlı bir ihtiyara denk gelirler ihtiyar canla başla elindeki fidanı dikmeye cabalamaktadır kenardan izlerler ihtiyar fidanı diker su getir tam suyu dökerken padişah ve vezir yanına gelir padişah sorar
"ey amcacım senin yaşın gelmiş gidiyor bu yaşta bu kadar zahmete girip bu fidanı ekiyorsun ama sen görebilecekmisin bunun meyvesini"
ihtiyar amca cevap verir
"benim görmem şartmıdır padişahım benden sonrakiler gölgesinde oturup dinlenseler meyvelerinden yiyip ruhuma bi hayır duası etseler bundan büyük meyve mi olur benim icin" der
padişah sözü cok begenir vezire ihtiyar amcaya bi kese altın ver der ... vezir altın kesesini ihtiyara atınca ihtiyar
"gördünüz mü padişahım ben fidanımın meyvesini daha şimdiden aldım der"
bu cevapda padişahın cok hoşuna gider bi kese daha altınla mükafatlandırır ihtiyarı ... ihtiyar keseyi alınca
"görün bakın padişahım diger agaclar yılda bir kez meyve verirler ama benim fidanım daha şimdiden iki kez meyve verdi"der
padişah ücüncü kese altını ihtiyara verirken vezire döner ve
"yürü vezirim gidelim burdan yoksa hazinedeki tüm altınları bu fidana vermek zorunda kalıcaz der"

ragger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön