View Single Post
Eski 07-10-2009, 19:15   #76
Kiraz
Ağaç Dostu
 
Kiraz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-02-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 4,640
Öğrencilerin işin içine katılması çok doğru, bizden çok daha özgün, ilginç, güzel fikirlerle işin içine gireceklerdir.

Bir okulda yapılan etkinliği örnek vererek fikrimi yazayım:

Tiyatro günleri için 5. sınıflar arasında tatlı bir yarışma yapıldı. Bunun için herkes senaryo yazdı, her sınıf için o sınıfta yazılan en iyi senaryo seçildi. Oyuncu olmak isteyenler aday oldu, oyuncu seçimleri yapıldı, daha sonra dekor, kostüm, müzik için her öğrencinin bir göreve katılması sağlandı. Böylece her sınıf kendi oyununu sundu ve sırayla tüm oyunlar seyredilerek dereceye girenler açıklandı.

Bundan yola çıkarak, belli yaş gruplarındaki sınıflara bu görev verilebilir. Bir sene değil belki her sene süren etkinlik yapılarak, o sene için planlanan bölümlerde çalışılabilir. Okulun bahçesi zaten çok büyük maddi ve insan gücü olarak tüm bahçenin bir anda toparlanması kolay olmayabilir.

Sınıflara, çalışılacak bölümler gösterilip, şimdiden plan yapmaları istenebilir, bu çalışma tek veya grup halinde olabilir. Çocuklardan sadece yeşillendirme planı değil de oyun alanları, oturma alanları, spor alanları için fikirler istenir. Sadece bu araştırma bile bir çok çocuğun bahçelere farklı bakmasını sağlar, çevre düzeni diye bir kavram olduğunu farkettirir.

Her sınıfın veya tek bölge çalışılacaksa tüm sınıfların en iyi planı veya fikri seçilip, olabildiğince etüdler yapılıp, ihtiyaçlar belirlenebilir. Planların değerlendirilmesinde biz de okula destek olabilir, fikirlerimizi yazabiliriz. Baharda da bir şölen gibi bir çok öğrencinin katılımıyla çiçek köşelerine ekim, dikim yapılabilir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön