View Single Post
Eski 30-09-2009, 01:38   #69
Kadir Çetintaş
RastaN
 
Giriş Tarihi: 17-06-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 27
Tüm menekşecilere bol çiçekli menekşeler dileklerimle.

Son dört yıl her sonbaharda bahçenin bir bölümüne mutlaka menekşe ekiyoruz. Değişik tecrübeler edindim. Önce onları söyliyeyim.

- Bir kere sabah güneşini seviyorlar ama aşırı sıcak veya direkt güneşe tahammülleri yok.
- Kışın en soğuk havalarda ( Ankara soğuğunda; bazen kar, bazen buz altında bile ! ) yaşayabiliyorlar. Soğuk yüzünden ölenini görmedim. Sadece donmuş gibi biraz pörsüyorlar, ama sakın sökmeyin güneş açınca tekrar diriliyorlar.

Aynı şekilde üzeri karla kaplanıyor, ama karı eriten güneş çıktığında yine karın altından kafayı ilk kaldıran onlar oluyor.

- Bütün bunlar normal sağda solda satılan menekşelerden.

- Asıl sıkıntı aşırı sıcakta oluyor. Fazla güneş altında kalırsa çabuk etkileniyor.

- Bu yıl birde hafif yabani gibi olanından ( Çiçeği daha küçük ve daha gösterişsiz ) da dikmiştik baharda. Onlar zayıflasa da aralarında hala inatla yaşayanlar var. Kışı da geçirirler mi bilmem?

Ancak bir sıkıntımız var.

Tam en güzel zamanlarında birden bire diyebileceğim şekilde ölmeye başlıyorlar. Tabiri caizse 'yıkılıyorlar' bu normal bir ölüm değil. Bir hafta gibi bir süre içerisinde 2 M2 içerisindeki tüm menekşeler hızlıca peşisıra ölüyorlar.

Gözle görünen bir sıkıntıları da yok aslında. Yani böcek-bit v.s gözlemleyemiyoruz. Ama ölecek olan çiçek kendisini belli ediyor, önce bir gevşeme oluyor ve bir-iki gün içerisinde o çiçek ölüyor. Ama hemen yanıbaşında başka birisi çok sağlam duruyor. Tabii ki birkaç gün sonra oda ölüyor. Zatenbir hafta on gün içerisinde menekşe namına bir şey kalmıyor.

Ve ne yapraklarda nede çiçek sapında bir belirti yok gibi. Tabii ki bu virütik de olabilir.

Son 4-5 senedir olduğu gibi bu baharda yine yaşandı bu durum. Ama yabani tür dediğim gurup bu durumdan hiç etkilenmedi ve hala daha yaşayanlarda var.

Soracağım şu; bu durumun nedenini bilen varmı? Veya tedbir olsun diye tavsiye edilebilecek bir ilaç varmıdır?

Selamlar.


Düzenleyen Kadir Çetintaş : 30-09-2009 saat 01:40 Neden: İmla
Kadir Çetintaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön