View Single Post
Eski 27-09-2009, 14:18   #327
Dogasever
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Gerçekten de öyle Selma Hanım. Bu muhteşem bir hareket ve bence insanoğlu ile doğanın barışması için yeni bir kıvılcım diyebiliriz. Doğa bize en iyisini ve sağlıklısını bolca verecek şekilde donatılmıştır. Önemli olan biz insanların buna saygı göstermesi ve bu donatıyı, müthiş mekanizmayı bozacak davranışlardan kaçınmasıdır. İnsan doğanın bir parçasıdır. Resmin tamamını görmek için insan vücudunun kimyasal olarak analiz edilmesi yeterlidir. Topraktaki elementlerin aynısı, benzer oranlarda insan vücudunda da mevcuttur. Yani insan toprağın bir aynasıdır diyebiliriz (teolojik açıdan bakıldığında topraktan yaratıldığımız da söylenebilir ancak ben işin ilahi kısmına şu anda pek girmek istemiyorum!). Evet, Sevgili MeyveliTepe, doğadaki bu müthiş mekanizmayı kullanarak harika işler yapmıştır. Doğada yaşamda kalmak için müthiş bir yaşam mücadecelesi olduğu gibi, harika yardımlaşma örnekleri de sergilenmektedir. Örneğin, Meyvelitepe'nin sebze adalarında birbirleriyle uyumlu bitkiler, kendileri için olduğu kadar birbirleri için de yaşamaktadırlar. Çünkü sistemin bir bütün olarak refahı her birinin refahı anlamına da gelecektir. Birinin köklerinden salgıladığı biyolojik maddeleri diğeri kullanmakta, biri diğerlerine kol kanat gererek zararlı böceklerden korumaktadır. Yine aynı sebze adalarının toprağındaki mikro yaşama baktığımızda, mikroorganizmalar, birbirlerini koruyan, kollayan ve besleyen türden yani Yararlı Mikroorganizmalar türündendir. Bu tür mikroorganizmalar hem bitki kökleriyle hem de birbirleriyle uyum halinde yaşamaktadırlar. Birinin sentezlediği biyolojik aktif maddeler, doğal hormon ve antibiyotikler, enzimler; hem diğer türler hem de bitkiler tarafdından da kullanılmaktadır. Kısacası, müthiş bir ekolojik denge, sistemin bütününün varlığı ve sağlığı için kurulmuştur. Sonuç ise, birlikte varoluş ve birlikte zenginleşme! Ve bol ve sağlıklı ürünler! (Yazının en çok beğendiğim yanlarından biri de Sn MeyveliTepe'nin "bayram patlıcanlarını" konu komşu ve tanıdıklara dağtımasıdır. Bahçesinde bitkiler ve mikroorganizmalar arasındaki bu güzel yardımlaşmaya tanıklık etmiş olan Sn MeyveliTepe'den de zaten böyle güzel bir sosyal davranış beklenirdi. Bizler de doğadaki bu büyük ekolojik dengenin birer parçasıyız ve bu dengeye uygun davrandığımız takdirde, toplumda kavgaların, zıtlaşmaların azalacağını; savaşlara ve tahribata dayalı askeri açıdan baskın olan bir toplumsal sistemden; dostluk, kardeşlik, yardımlaşma, birlikte varoluş ve zenginleşmeye dayalı bir düzene geçeceğimizden hiç kuşkum yok! Toplumumuzda MeyveliTepe Hareketini izleyenlerin çoğalması dileklerimle...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selmaa Mesajı Göster
Sayın Doğasever 5. bölüm dahil "MeyveLİ Tepe Hereketi" hepsini okudum. Tek kelimeyle muhteşem. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön