View Single Post
Eski 26-09-2009, 01:10   #321
Yesiladim
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2009
Sayin Savas

Oncelikle ilginize tesekkur ederim.

Fermantasyonunu tamamlayan EM Bukashi Kompost geleneksel komposttan farkli olarak salamura olmus goruntusundedir ve asidik olmasindan dolayi direk bitkilere kesinlikle uygulanmamalidir. Oncelikle olgunlasmasi gereklidir ve bunun icin toprakla temasi en dogru yontemdir. Olgunlasma surecinde 7 ila 10 gun arasinda notr hale gelir, ama organik atiklarin tamamen topraklasmasi yaklasik 20 – 30 gun alir. Bu konuda http://yesiladim.com/bukashi.asp alternatifler kullanimlari / olgunlasma yontemleri bulunmaktadir. Saksi topraginiz – uygulama yontemini yukaridaki linkte goreceginiz uzere- EM Bukashi Kompost un humuslasmasina yardimci olur ve daha saglikli bitkiler yetistirmek icin topraginizi zenginlestirir.

Kucuk bir bahcem var, genelde cok planli ekim yapamiyorum, bazi seyler son dakikaya kalabiliyor, asagidaki kullanimlari her durumda ihtiyacimi karsiladigi icin pratikte en cok uyguladigim yontemler, sizinle de paylasarak sorulariniza yanit vermek istedim;
1. Naranciye kasalarinin icinde ust toprak hazirlamak ve bahcemdeki agaclara, sebzelere ve ciceklerimine – saksi cicekleri de dahil - vermek. Yeni fidan dikeceksem de fidanin dikelecegi cukura hazirda olan bu ust topraktan ilave edebiliyorum,
2. Fermantasyonu bitmis kompostu hazirda olan bitkilerimin koklerinden 20 – 30 cm uzaga kucuk cukurlar acip – bikac avuc gibi – gommek. (Agaclarin izdusumunun disina 60 – 70 cm ara ile yine bikac avuc gommek)
3. Ayrica bahce atiklarim icin de 120 lt kompost ureticisi sicak kompost yapiminda surekli kullanimda, partiye bir kova fermantasyonu tamamlamis EM bukashi kompostu – azot- ilave ettigimde kompostun sicakligi 60- 65 C buluyor. Bu durumda karbon ve nem oranini dengelemek icin extra kahverengi ilave ediyorum ve ozellikle nemini cok sik kontrol ediyorum. Ayrica kovalardan cikan bukashi sivininin bir miktarini da tamburun icine yani geleneksel kompost partime ilave ediyorum. Rengi ve dokusuyla cok daha zengin bir kompost elde ediliyor.
4. Bitki koklerinden uzakta actigim kucuk cukur var, seyahat ya da yogun donemlerimde cukura gomup gerektiginde ya da zamanim oldugunda buradaki topragi kullaniyorum,

Eksik ya da tam net olmayan bisey var ise lutfen haberleselim,

Saygilarimla

Yesiladim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön