View Single Post
Eski 25-09-2009, 21:06   #39
thomasina
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Benim mor olanlardan var ama yakında gümüşi renklerden sipariş edeceğim. Ana saksım gündüz yalnızca bir iki saat güneş alıyor. Yazları pencere dışında, kışın aynı pencerenin içine geçiyor. Ama geçen sena mesela havalar çok sertleşmediği için içeri bile almadım. Ben iki sulama arası toprağı iyice kurutmaya çalışıyorum, suladığımda da toprağı iyice suya doyuruyorum. Senede bir kez toprağı değiştiririm, budayarak. Saksı harcı konusunda çok seçici olduğunu düşünmüyorum. Bazen yalnızca torf, bazen de bahçe toprağı- torf karışımı kullanıyorum. Son dönemlerde yeni diktiğim çeliklere bolca kum da ekledim. Ben sürekli buduyorum ya dibine saplıyorum, saksının gölgeye kalan kısmına ya da yeni saksıya. Yalnız sonradan diktiğim çeliklerde dikkatimi çeken birşey var, saksı derinse gelişimi daha geç oluyor. Demek istediğim balkonlar için tasarlanmış kare ya da diktörtgen plastik saksıları daha fazla sevdiğini düşünüyorum. Yanyana düzenlendiğinde daha yoğun bir formu oluyor. Bir saksıyı deneme amaçlı daha gölgeli bir balkonda tutuyorum bu aralar. Güzel gelişme gösterdi ama rengi doğal olarak daha yeşilimsi oldu. Size önerim, istedğiniz yoğunluğa ulaşıncaya kadar düzenli budamanız. Sonrasında çılgınlık derecesinde çabuk büyüyor ve yavruluyor. Yapraklarına su püskürtülmesinden çok hoşlanır. Ben de diğer çeşitleri gözüme kestirdim şimdi bakalım onların da bakımlarını deneyeceğim. Benimkinin son resmini bir iki gün içinde yükleyeceğim sayfaya. Çok seviyorum bu çiçeği herkesinde sevmesini istiyorum sanırım.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön