Konu: Roselle
View Single Post
Eski 19-09-2009, 10:44   #7
bahtiyar02
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi astor Mesajı Göster
Bahtiyar dostum,
Turkiyede yaygin olmamasi ilginc,saglikli icecek olmasi yani sira gida boyasi olarak en fazla Almanya ithal ediyormus.Linkini verdigim Wikipedia sayfalarini Turkce'ye cevirmeye calisacagim.Bazi Turkce sozcukleri unutmama karsin.
Isteyen arkadasa tohumunu da yollayabilirim.Aslinda bir kisiye yollasam o da diger isteyenlere yollasa daha cabuk olur sanirim.Asagidaki resimde goruldugu gibi oyle asiri bir calisma gerekmiyor,dedigin gibi,bamya turunden oldugundan bizim bamyayi yetistirmekten farki yok.Cicekleri 7-8 cm ve yalnizca birgun dayaniyor,ancak bitki cicekten gecilmiyor.
Birinci link sayfasinin sonundaki resimlerde nasil hasat edilecegi de acik.Bir boru ile tohumu aliniyor.
Meksika'da Kurutulmus ciceklerin 8-10 dakika kaynatilip icine seker katilip, soguduktan sonra soguk icecek olarak sunulmasi oneriliyor.Hatta Jaritos markali gazozu bile var.Malezyada ise soguk icecek taze ciceklerden yapiliyor.1990li yillarda Malezya bunu yatistirmeye baslamis, 1993 de ise Malezya Tarim Bakanligi destek vermis,uretim (4000 donum)4 kilometre kareye cikmis.
Onceden dedigim gibi tadi bizim visne suyuna cok yakin.Ekteki resim pembe olanina ait.
Icerik tablosunu da ekliyorum.
Calyces, fresh*(taze cicek kok kismi)
Moisture 9.2 g
Protein 1.145 g
Fat 2.61 g
Fiber 12.0 g
Ash 6.90 g
Calcium 1,263 mg
Phosphorus 273.2 mg
Iron 8.98 mg
Carotene 0.029 mg
Thiamine 0.117 mg
Riboflavin 0.277 mg
Niacin 3.765 mg
Ascorbic Acid 6.7 mg

Leaves, fresh** Taze cicek yapraklari)
Moisture 86.2%
Protein 1.7-3.2%
Fat 1.1%
Carbohydrates 10%
Ash 1%
Calcium 0.18%
Phosphorus 0.04%
Iron 0.0054%
Malic Acid 1.25%
sevgili astor.. Verdiğin bilgiler ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.İnternette araştırdığımda sadece hazır paketler halinde çiçekleri satılmakta.Başka hiç bir bilgiye rastlamadım. Gerçektende güzel bir bitkiymiş.Şahsen elime tohumlar geçtiği an yetiştirmeyi severek ve merakla deniyeceğim. Umarım bu sağlıklı bitkiyi Ülkemizde de sitece çoğaltır ve tanıtılmasına yardımcı oluruz.

Sevgili Mahon67 dostum bu durumda genel mahiyette sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilmesimi uygun? saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön